Ceny Neuron jsou prestižní vědecká ocenění, laureáty vybírá rada složená z tuzemských i mezinárodních odborníků. Cílem Nadace Neuron je podpořit české vědecké prostředí.
Policie odhadla, že se protestu účastnily vyšší jednotky tisíců lidí. Václavské náměstí bylo zaplněné těsně pod Opletalovu ulici. Kolem 18. hodiny se dav přesunul na Letnou, poté akce skončila.
Advokát muže, proti němuž policisté zasahovali, zvažuje další kroky. „Asi podáme občansko-právní žalobu, ale musím se o tom nejdříve poradit s klientem,“ řekl pro iROZHLAS.cz Zdeněk Kašpárek.
Pohled na 50. léta jinak. „První, co by vás napadlo obecně ve veřejném prostoru – procesy, Slánský, Milada Horáková, Toufar... Snažili jsme se vystoupit z těch jednoduchých razítek,“ popisuje Stehlík.
Že oznámení podá, už na začátku června avizoval muž, proti němuž policie zakročila. Mířit podle jeho advokáta mělo na zasahující policisty a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).
„První případ, kdy se muž sám přihlásil na policejní služebnu, kriminalisté odložili. Po výslechu muže dospěli kriminalisté k závěru, že nedošlo k naplnění znaků trestného činu,“ uvedla mluvčí.
Na 18 měsíců zároveň soud zakázal Jaroslavu Popelkovi pobyt na území Prahy, měl by navíc zaplatit 12 000 korun. Rozhodnutí není pravomocné. Popelka uvedl, že se cítí nevinen.
„Díky paleontologii můžeme zodpovědět, co se dělo v minulosti i, jak třeba zvířata reagovala na změnu klimatu, na různé biotické krize, na různá vymírání," vysvětluje Lukáš Laibl přínos paleontologie.
Filip Pšenčík se narodil s rozštěpem páteře, navzdory svému handicapu ale jako architekt pomáhá svým klientům s úpravou bydlení a výběrem pomůcek, které jim ulehčují život.
Jaké šaty ráda nosila Marie Zápotocká nebo Božena Novotná a proč manželka prezidenta Klementa Gottwalda Marta žárlila na svou předchůdkyni Hanu Benešovou?
Organizátorem akce byl Ladislav Vrabel, který už podobné demonstrace uspořádal. V odpověď na protest se před Národním muzeem shromáždily desítky lidí, aby naopak vyjádřily své sympatie Ukrajině.
Protestující na Václavském náměstí drželi české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO“, „Ne válce“ nebo „prolhaná vláda a média“. Při skandování nejčastěji volali po demisi vlády.
Velké i menší návštěvníky čeká také doprovodný program. Organizátoři připravili mimo jiné komentované prohlídky, filmové projekce, divadelní představení nebo dílny pro děti a další akce.
Na rok mu navíc soud zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.
Senát přijal usnesení, že se záměrem rektora nesouhlasí a dříve uvedené důvody nejsou pro odvolání dostatečné. Senát tak nechává na rektorovi univerzity, zda využije své pravomoci a děkana odvolá.
Ze sedmi zahájených trestních řízení se dvě týkají projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou
„Preparát se musel dobře zafixovat v přepravní bedně tak, aby při letecké přepravě nedošlo k poškození. V Keni bude vystaven v národním muzeu,“ popisuje ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Děkan Miroslav Ševčík z Vysoké školy ekonomické se brání odvolání a ukazuje stovky podpůrných e-mailů, které mu byly zaslány. Jeho odvolání by podle něj znamenalo ztrátu akademických svobod.
Ekonom a politik Ševčík, který je expertem hnutí Trikolora, se podle serveru Forum 24 v sobotu zapojil do protivládní demonstrace a následného pokusu odstranit ukrajinskou vlajku z Národního muzea.
Strana PRO v neděli v prohlášení uvedla, že k pokusům o stržení vlajky z budovy muzea došlo až po ukončení demonstrace. Zároveň naznačila možnou účast provokatérů na akci.
Kritika se na Ševčíka snesla poté, co se v sobotu údajně účastnil protivládní demonstrace. Podle serveru Forum24 byl mezi těmi, kteří chtěli vniknout do Národního muzea a strhnout ukrajinskou vlajku.
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jeden je podezřelý ze schvalování genocidia.
Několik stovek demonstrantů se po skončení protivládní demonstrace v Praze na Václavském náměstí přesunulo před Národní muzeum, kde žádali sundání ukrajinské vlajky.
Česká televize odvysílá svůj Prezidentský duel proti původnímu plánu již v neděli 22. ledna. ČT uvedla, že na tento termín ho přesunula kvůli kolizi s debatou na konkurenční TV.
„I ten 1. leden 1993 jsme chápali tak, že se náš stát zmenší, ale pořád je to ten stejný stát,“ říká historik Stehlík. Zatímco u nás je 28. říjen státním svátkem, na Slovensku jde pouze o památný den.
„Diskotéka v Národním muzeu není povolená, ale to nás vedlo k přesvědčení, že to tam budeme muset dostat,“ říká pro Radiožurnál architekt výstavy Josef Tomšej.