Za pokus strhnout ukrajinskou vlajku udělil soud čtrnácti lidem pokutu. Další řízení ještě probíhají

Za pokus strhnout vlajku Ukrajiny z Národního muzea při březnové protivládní demonstraci dostalo 14 lidí pokutu. Pravomocně jim ji udělil Úřad městské části Praha 1. Výši pokuty radnice nesdělila, podle serveru Seznam Zprávy ale musí každý člověk zaplatit tisíc korun. Dalších šest podobných případů ještě radnice řeší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská vlajka na budově Národního muzea (archivní foto)

Ukrajinská vlajka na budově Národního muzea (archivní foto) | Foto: Tomáš Černý | Zdroj: ČTK

Policie v březnu zadržela celkem 21 lidí, kteří se pokusili vniknout do budovy muzea a násilím sundat ukrajinskou vlajku. Všichni byli podezřelí z přestupku, proto případy řešila radnice Prahy 1.

Vnímání uprchlíků z Ukrajiny závisí na tom, jak je Česko dokáže integrovat, varuje sociolog Prokop

Číst článek

„Čtrnáct řízení bylo pravomocně ukončeno. Ve všech případech byl uložen správní trest – pokuta,“ sdělil serveru mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. Případ jednoho z dalších sedmi zadržených byl již odložen. „Ve zbylých případech stále probíhá přestupkové řízení,“ dodal Bidlo.

Do Národního muzea se po demonstraci pokusilo vniknout několik stovek účastníků, kteří chtěli vlajku sundat. Obvodní soud pro Prahu 1 již dříve odsoudil Jaroslava Popelku, který ke stržení ukrajinské vlajky vyzýval. Za podněcování k trestnému činu mu uložil čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a půl. Na 18 měsíců mu zároveň zakázal pobyt na území Prahy. Rozhodnutí není pravomocné.

Další případy 

V souvislosti s březnovou demonstrací se policie zabývala více případy. Obvodní soud by měl řešit případ muže, který podle policie po demonstraci poškodil projíždějící auto s ukrajinskou poznávací značkou.

Za styky s podezřelými Rusy hrozí Polákům ‚novodobé lidové soudy‘. Kontroverzní zákon zvedl vlnu protestů

Číst článek

V polovině května za veřejné schvalování válečných zločinů potrestal půlroční podmínkou s odkladem na dva roky jednatřicetiletého muže. Podle nepravomocného rozsudku měl na sobě na demonstraci nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Muži soud také na rok zakázal pobyt na území Prahy, měl by navíc zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest.

Úřad městské části Praha 1 podle serveru Seznam Zprávy neřešil případ děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslava Ševčíka, který se po demonstraci rovněž dostal do potyčky před muzeem.

Rektor VŠE Petr Dvořák kvůli tomu navrhl jeho odvolání, akademický senát fakulty jednání o jeho návrhu ve středu 21. června přerušil.

Ševčík trvá na tom, že nejsou důvody, aby v čele fakulty skončil. Tvrdí, že se u Národního muzea ocitl náhodou a pouze tam pomáhal zraněnému člověku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme