Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, byl na Václavském náměstí v Praze, na kterém se konala protivládní demonstrace. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že vyzvedává svojí rodinu.
Policie odhadla, že se protestu účastnily vyšší jednotky tisíců lidí. Václavské náměstí bylo zaplněné těsně pod Opletalovu ulici. Kolem 18. hodiny se dav přesunul na Letnou, poté akce skončila.
Advokát muže, proti němuž policisté zasahovali, zvažuje další kroky. „Asi podáme občansko-právní žalobu, ale musím se o tom nejdříve poradit s klientem,“ řekl pro iROZHLAS.cz Zdeněk Kašpárek.
V sobotu se protestující sešli kolem 14.00 u plzeňského hlavního nádraží. Účastníci pochodu se s několika českými vlajkami a za doprovodu antikonfliktního týmu vydali na náměstí Republiky.
Že oznámení podá, už na začátku června avizoval muž, proti němuž policie zakročila. Mířit podle jeho advokáta mělo na zasahující policisty a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).
Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže za to, že měl na sobě na březnovém protestu na Václavském náměstí nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny.
Soud muže uznal vinným z poškození cizí věci, násilí proti skupině obyvatel a výtržnictví. Součástí verdiktu je i povinnost ve zkušební době podle svých sil nahradit škodu. Rozsudek je pravomocný.
Podle Etické komise Vysoké školy ekonomické děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík v minulosti jednal v rozporu s etickým kodexem školy. Tvrdí, že dlouhodobě poškozuje dobré jméno školy.
Organizátorem akce byl Ladislav Vrabel, který už podobné demonstrace uspořádal. V odpověď na protest se před Národním muzeem shromáždily desítky lidí, aby naopak vyjádřily své sympatie Ukrajině.
Protestující na Václavském náměstí drželi české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO“, „Ne válce“ nebo „prolhaná vláda a média“. Při skandování nejčastěji volali po demisi vlády.
V rozhovoru ministr vnitra nastiňuje vůli prosadit korespondenční volbu i přes opoziční obstrukce nebo touhu hlasovat ve Sněmovně o stejnopohlavních sňatcích.
Do Národního muzea se po protivládní demonstraci, která se konala 11. března, pokusilo vniknout několik stovek účastníků. Z budovy chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.
Na rok mu navíc soud zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.
Ze sedmi zahájených trestních řízení se dvě týkají projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou
Civilní profesí dětská neuroložka v projevu na akci Česko proti bídě kritizovala očkování proti covidu-19 a odmítla, že by šlo o protivládní demonstraci.
„Děkan Ševčík představuje pro VŠE reputační problém a domnívám se, že jeho setrvání ve funkci je s ohledem na opakované excesy neudržitelné,“ napsal ministr na sociální síti.
Co bude obsahem přednášky, Ševčík nechtěl uvést. „Nechte se překvapit, přijďte se podívat,“ uvedl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické na dotaz Českého rozhlasu.
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jeden je podezřelý ze schvalování genocidia.
Jediný motiv, kterému v souvislosti s demonstrací rozumí vicepremiér a ministr vnitra Rakušan (STAN), je obava z chudoby. Stát ale prý nikoho nenechá bez pomoci. Závěr akce považuje za nepřípustný.
Několik stovek demonstrantů se po skončení protivládní demonstrace v Praze na Václavském náměstí přesunulo před Národní muzeum, kde žádali sundání ukrajinské vlajky.
Zákon by vyžadoval, aby se všechny organizace, které získávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničí, registrovaly pod hrozbou vysokých pokut jako „zahraniční agenti“.
K nejnovějším násilnostem došlo ve městě Juliaca nedaleko břehů jezera Titicaca. Demonstranti se podle AP snažili převzít kontrolu nad letištěm nedaleko hranic s Bolívií.
Kancelář peruánské ombudsmanky uvedla, že obětem nedělních protestů bylo 15 a 18 let. „Přišli o život při střetech s policií, zřejmě v důsledku střelných ran,“ dodal týž zdroj.
Na Václavském náměstí v Praze se sešli lidé na protivládní demonstraci. Na místo ale dorazili i odpůrci této demonstrace, a to na vlastní antidemonstraci.
Rozdíl mezi zářím a říjnem názorně ukazuje, že s napětím ve společnosti a rostoucí radikalizací umí lépe pracovat lidé napojení na dezinformační scénu než odboráři.