Při rozhodování o hlavním nádraží jako památce využilo ministerstvo postoj Drážního úřadu. Ten konstatoval, že Fantova budova a odbavovací hala jsou jedna stavba. O necelé čtyři měsíce ale otočil.
Správa železnic hájí postup v architektonické soutěži o proměnu hlavního nádraží v Praze. Zpočátku podle ní nebylo jasné, že je to kulturní památka. To připouští i památkáři. Co bude s projektem dál?
Památkovou ochranu nese zejména secesní Fantova budova, nová odbavovací hala nicméně podle ministerstva není samostatným objektem, ale přístavbou, takže se na ni památková ochrana také vztahuje.
Nové místo najde památka o přibližně 200 metrů dál u nově vznikající cyklostezky. Původní záměr byl přemístit stavbu po železnici, podobně jako kostel v Mostě. Nakonec kapličku přestěhoval jeřáb.
Hřbitovní dekorace trendům nepodléhají, ale přece jen se mění jeden návyk. Poláci častěji kupují jen samotné voskové náplně, které vkládají do skleněných dóz nebo luceren, co koupili dřív. Šetří.
„Dánská síla a spása.“ To byla podle nápisů na runových kamenech vikingská královna Thyra. Výzkum teď ukázal, že tato současnice našeho svatého Václava byla mnohem mocnější, než se zdálo.
Cílem vědců, kteří vytvořili takzvanou Vesuvskou výzvu, je vyluštit text papyrových svitků z Herculanea – města, které v prvním století poničil sopečný výbuch.
Město má obavy, že zatím jen lokální poškození budou postupovat dál. „Když to nezastavíme, za rok ten most bude vypadat tak, že neprošel žádnou rekonstrukcí,“ zlobí se starosta.
Město Jindřichův Hradec chce zrekonstruovat zchátralý zámecký pivovar, na kterém pobýval dva roky i mladý Bedřich Smetana. Vyměnit chce vše kromě obvodových zdí.
„Mám dokumentaci od nějakých šedesátých let. Kapacita 300 lidí. Byl to kryt, který se nikdy nevyužil. Jsou tady toalety, umyvadla, máme tady vodní nádrže,“ ukazuje Mikulec.
Na účet už vybrali téměř 700 tisíc korun. „Věříme, že do dvou tří let dojde na částečnou kolaudaci. Potřebujeme k ještě minimálně skoro dva miliony korun,“ říká starosta spolku Zděná.
„Nejsme žádní developeři ani lidé, kteří by to měli dopředu promyšlené. Skočili jsme do toho rovnýma nohama a po hlavě. Chceme ho určitě zachránit, vrátit mu krásu a energii, kterou v minulosti měl.“
Díky petici se rozhodnutí o stržení budovy posunulo na červnové zasedání středočeského krajského zastupitelstva a zástupci obce, signatářů petice a kraje tak ještě mají čas na jednání.
„Země zjišťují, že existuje nerovnováha mezi tím, že všichni chápou, co je to holokaust, ale nikdo nevnímá jejich utrpení za komunismu. Cítí se uraženě a chtějí Západ vzdělat.“
Podle znaleckého posudku byla vila oceněna na 5,5 milionu korun. Město by tedy zaplatilo 550 tisíc korun, zbytek by dalo do oprav a dalších investic. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo.
Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací na obnovu městských památkových rezervací a zón.
Metro C nebude jezdit o víkendu v úseku Hlavní nádraží - Vltavská. Kritika plánovaného bourání železničního mostu pod Vyšehradem. Lidé s nadváhou často čelí podvodům.
„Výhoda klientů z Ruska a Asie byla, že šlo o organizované zájezdy. To je vždy pro provoz jednodušší,“ říká Oldřich Pešek z Národního památkového ústavu.
Kostěný oltář pochází ze 70. let 18. století. „Kdybychom s ním jakkoliv pohnuli, tak je dost pravděpodobné, že už to nevrátíme zpátky tak, jak to bylo,“ říká předseda sdružení Dubáci.
Rašeliništěm provází krátká naučná stezka. Ta vede po povalovém chodníčku od parkoviště kolem rašeliništní tůně až k vyhlídkovému altánu. Složení fauny i flory odpovídá spíše severským zemím.