Podle informací z ruské strany přiletěl Putin také jednat o situaci v Pásmu Gazy a Izraeli a také o válce na Ukrajině. Řeší se také mezinárodní zatykač vyhlášený na Putina.
Ropné společnosti budou muset metan odčerpávat, skladovat a omezovat jeho únik do atmosféry. Vedle oxidu uhličitého se plyn výrazně podílí na vytváření skleníkového efektu a globálním oteplování.
„Trhu budou nadále dominovat zprávy z Blízkého východu a obavy, že konflikt se rozšíří a povede k výpadkům v dodávkách,“ uvedl analytik Andrew Lipow ze společnosti Lipow Oil Associates.
Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To zpochybňuje důvody pro investování do produkce fosilních paliv.
Ropa Brent zdražila v pátek o 0,7 procenta. „Známky, že izraelská pozemní ofenziva je na spadnutí, od čtvrtka výrazně tlačí ceny ropy vzhůru,“ uvedli analytici z Commerzbank.
Podobný vývoj se čeká i u ruského jaderného paliva, řekl v úterý na konferenci SH!FTS premiér Petr Fiala (ODS). Energetická bezpečnost a suverenita jsou podle něj zásadní pro národní bezpečnost.
Dolar se během pondělního obchodování vůči rublu vyšplhal až na 102,3621 RUB/USD. Kolem 17.30 SELČ však ztrácel více než procento a nacházel se blízko 99,8 RUB/USD.
K růstu poptávky podle organizace také pomůže nárůst silniční dopravy. Do roku 2045 bude podle jejího odhadu na silnicích po celém světě jezdit 2,6 miliardy vozidel, což je o miliardu více než loni.
Světové ragby se připojilo ke sportovním organizacím, které se zavázaly, že budou chránit klima. Právě rozehrané mistrovství světa má přitom mezi významnými sponzory ropnou společnost.
NATO chce chránit podmořské kabely na základě analýzy, kterou vypracovali čeští vojenští zpravodajci. Co za tím stálo, popsal pro iROZHLAS.cz zástupce ředitele tajné služby Václav Žid.
„Nic si nenamlouvejme, energetická krize zdaleka není vyřešena. Mohou přijít nové otřesy a my na to chceme být co nejlépe připraveni,“ nastínil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie.
Rusko se v posledních měsících snaží problémy s nedostatkem benzinu a nafty řešit a uvažuje o exportních restrikcích jako o poslední možnosti k odvrácení vážné krize na trhu s palivy.
Saúdskoarabská státní tisková agentura SPA uvedla, že rozhodnutí Rijádu o prodloužení dobrovolného snížení těžby o jeden milion barelů denně bude každý měsíc přezkoumáváno.
Ukrinform dříve uvedl, že zasažený tanker SIG údajně dodával letecké palivo z Ruskem anektovaného poloostrova Krym do Sýrie, za což byl zařazen na sankční seznamy USA.
Většina unijních zemí už s ruskou ropou neobchoduje, mimo jiné aby Moskvě nepomáhaly financovat válečné aktivity na Ukrajině. Do Česka nicméně surovina stále proudí ropovodem Družba.
Bezpečnost jako úkol nejen pro policii či armádu, ale pro celou společnost. To je myšlenka, která se vine novou Bezpečnostní strategií. Poprvé se navíc podrobně věnuje i ekonomickým otázkám.
Zvýšení produkce v rafineriích by mohlo usnadnit splnění závazku Moskvy snížit v srpnu vývoz ropy o 500 000 barelů denně. Rusko se tím snaží podpořit světový trh s ropou a dosáhnout vyšších cen.
Jednou za dvacet let se musí vyčistit každý z obřích zásobníků ropy v Centrálním tankovišti v Nelahozevsi. Cenná surovina tady přitéká jak východním ropovodem Družba, tak západním ropovodem IKL.
Důvody, proč se Mero rozhodlo stávající kontrakt z roku 2016 vypovědět, jsou podle zdrojů blízkých jednání hlavně dva problémy: výše přepravního tarifu a také délka kontraktu.
Návrh zákona počítá s postupným snižováním spotřeby ropy a zemního plynu, aniž by je zakazoval. Švýcarsko se v něm zároveň zaváže, že bude produkovat více energie z obnovitelných zdrojů.
„Jsme připraveni dát vztahům našich dvou zemí nový impuls. Vidíme obrovský potenciál k rozvoji vzájemného obchodu a investic,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský při návštěvě Angoly.
OPEC+ se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba 40 procenty a na vývozu 60 procenty. Politická rozhodnutí skupiny proto mohou mít zásadní dopad na ceny.