Svědectví z Čečenska o vlně teroru proti gayům: vydírání, mučení a mizející lidé

Světem otřásají zprávy o porušování lidských práv v Čečensku. Informace o vydírání, zatýkání, mučení gayů v zařízeních připomínajících koncentrační tábory a dokonce jejich vraždění, se objevují od konce března. Na veřejnost se teď dostaly i tři konkrétní příběhy pronásledovaných gayů. Podle serveru Novaja gazeta stovky dalších mužů už týdny čelí vlně teroru, za kterou stojí vedení republiky v čele s prezidentem Ramzanem Kadyrovem.

Groznyj, Čečensko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramzan Kadyrov

Ramzan Kadyrov | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Creative Commons Attribution 4.0 International, Government.ru

Podle organizace Transparency International byli bez soudu popraveni minimálně tři muži. Svou roli hrají na převážně muslimském severním Kavkazu i vraždy ze cti – gaye po odhalení často lynčují a zabíjí sama rodina. Kadyrovova administrativa oficiálně popřela, že by k násilným činům došlo, a zpochybnila, že v Čečensku vůbec nějací gayové žijí.

„Události v Čečně jsou sice největší případ za poslední roky, ale bohužel tendence pronásledovat sexuální menšiny není v Rusku ničím výjimečným," tvrdí pro iROZHLAS.cz Tereza Soušková, rusistka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a členka organizace Východoevropský klub.

Čečensko

Čečensko je autonomní republika Ruské federace. V čele severokavkazského státu stojí prezident Ramzan Kadyrov. V roce 2013 byl v Rusku vydán zákon o zákazu „propagace netradičních sexuálních vztahů“. Nyní je možné sankcionovat jakýkoliv projev náklonnosti mezi osobami stejného pohlaví či jakoukoliv akci vztahující se k LGBT problematice – na základě tohoto zákona jsou zakazovány Queer Pride, ale může se to týkat i sdílení obrázků nebo událostí na Facebooku.

Podle ruského lidskoprávního a LGBT aktivisty Igora Košetkova by záležitost měla vyšetřit ruská vláda. „Čečensko není legálně suverénní stát, zodpovědnost za to, co se děje nese ruská vláda," viní aktivista federální vládu z nečinnosti v odpovědi pro ukrajinský portál Hromadske.

„Tato akce navazuje na širší tendence Ruské federace, jíž je Čečenská republika součástí, která dlouhodobě potlačuje práva na svobodné vyjádření sexuální orientace," dodala Soušková.

Rádio Svobodná Evropa přineslo zpověď tří mužů, kteří byli v Čečensku v uplynulých měsících pronásledovaní kvůli své sexuální orientaci. Jejich jména jsou kvůli bezpečnosti změněna.

Saída zradili přátelé i rodina

Saída loni v říjnu udali přátelé, které znal přes rok a půl. Pak ho začali vydírat a vyhrožovat mu, že pokud nezaplatí dva a půl milionu rublů, v přepočtu přes milion korun, zveřejní nahrávku, která dokazuje, že je gay.

Vyděračům se Saíd nepodvolil. I když ho rodina přemlouvala, do Čečenska se nevrátil a nyní žije v Evropě. „Volal mi můj příbuzný – policista a řekl, že nezbývá nic jiného než mě zabít," řekl Saíd Svobodné Evropě.

Rusko zakázalo šíření fotek 'homosexuálního klauna' Putina. Spustilo tím lavinu sdílení

Číst článek

„Vím určitě, že jednoho mého dvacetiletého kamaráda zabil jeho strýc. Další byl v prosinci zatčen," popisuje vlnu teroru proti lidem s odlišnou orientací Saíd.

Malik se mučení nevyhnul

Malika zatkli v březnu poté, co si dopisoval se svou známostí. Strávil deset dní v tajném vězení. „Žili jsme ve velkých barácích, bylo tam patnáct gayů a dvacet drogově závislých," řekl Malik.

„Když jsme přijeli, narkomani si výrazně polepšili. Měli povolení nás mučit." Bití a ponižování gayů bylo na denním pořádku. Říkali jim ženskými jmény, muži museli tančit před ostatními a jeden po druhém byli zavlékáni do vedlejší budovy, kde je mučili elektrickými šoky.

Vězni spali na podlaze, bez přikrývek, na rozdíl od drogově závislých, kteří měli postele. Na toaletu si mohli dojít jen třikrát denně – ráno, odpoledne a večer.

„Vím určitě, že jednoho mého dvacetiletého kamaráda zabil jeho strýc. Další byl v prosinci zatčen.“

Saíd

Po deseti dnes vězně seřadili do řady a ponížili před zraky příbuzných. Pak je propustili k rodinám. Ani to ale leckdy neznamená konec trýznění. „Můj otec přišel domů s kovovou trubkou. Řekl jsem mu, aby počkal, vyhrnul jsem si tričko a ukázal mu podlitiny. Odešel a už se mnou nepromluvil," popsal návrat domů Malik.

Malik po zotavení Čečensko opustil. Co se děje s jeho gay přáteli prý neví. Jejich profily na sociální síti VKontakte ale mizí.

Léčka na Khasana

Třiadvacetiletý Khasan zprávy o zatýkání gayů nejdřív nebral vážně. Pak ale zmizel jeho devatenáctiletý známý. „Několik dní jsem nespal, stál jsem u okna a čekal jsem, až si pro mě přijdou."

Loni na podzim Khasan mířil na schůzku s mužem. Na místě byl ale jiný, který ho vylákal mimo město. V lese na něj už čekali tři muži v uniformách speciálních jednotek ruské policie.

„Svlékli mě donaha a natočili mě na telefon. Pak mě kopali a zlomili mi čelist," popsal léčku Khasan. Kvůli videu Khasana vydírali. Rodině nic neřekl, prodal počítač, půjčil si peníze a vyděračům zaplatil.

„Několik dní jsem nespal, stál jsem u okna a čekal jsem, až si pro mě přijdou.“

Khasan

Jsou to zločiny proti lidskosti

K vyšetřování vlny teroru už vyzvala vysoká představitelka EU pro zahraničí Federica Mogheriniová. Britští europoslanci zase vyzvali premiérku Theresu Mayovou, aby se situací zabývala. Po internetu se šíří i petice - například Transparency International vyzývá ke konání americkou vládu.

„Jsou to zločiny proti lidskosti, měly by být vyšetřovány Mezinárodním trestním tribunálem. Jestli ruská vláda nepřestane předstírat, že se nic neděje a nezahájí vyšetřování, musí to vyšetřit Haag," pojmenoval situaci ruský aktivista Igor Košetkov na portálu Hromadske.

Irina Gordienková, novinářka deníku Novaja Gazeta, který s odhaleními přišel, řekla pro ukrajinský portál Hromadske, že zdrojem jejich zpráv jsou lidé propuštění z vězení. Deník o dění v Čečensku informuje už 25 let.

Ve čtvrtek opoziční list zveřejnil varování, že se kvůli výhrůžkám po článku o pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku obává o životy nejen svých redaktorů, ale všech pracovníků.

Ty totiž Adam Šachidov, poradce čečenského vládce Ramzana Kadyrova, na veřejném shromáždění asi patnácti tisíc duchovních v Grozném označil v přímém televizním přenosu za „nepřátelé naší víry a naší vlasti". Přijatá rezoluce podle redakce vybízí náboženské fanatiky k zavraždění novinářů.

 

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme