Co dál s Danuší Nerudovou?

Volební výsledek jedné z favoritek na postup do druhého kola, profesorky Danuše Nerudové, překvapil téměř každého včetně jí samotné. Navzdory očekáváním nedosáhla ani na 14 procentních bodů a ve volebním poli skončila hluboko jak za vítěznou dvojicí Pavel-Babiš, tak za (nejen) vlastními očekáváními.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Danuše Nerudová ve volebním štábu

Danuše Nerudová ve volebním štábu | Foto: Lucy Ha | Zdroj: Reuters

Otázku, co vlastně může člověk, který na několik měsíců intenzivně vstoupil do veřejného povědomí a zanechal v něm bezpochyby důraznou stopu, dělat dál, se teď nad Nerudovou vznáší s nejvyšší možnou mírou intenzity. A to i proto, že určitých kariérních vrcholů už vlastně Danuše Nerudová dosáhla tím, že v nezvykle mladém věku stála v čele brněnské Mendelovy univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Apolena Rychlíková: Co dál s Danuší Nerudovou?

Jak už bylo několikrát řečeno: Nerudová ve volbách pohořela. Na tiskové konferenci sama několikrát zdůraznila, že se záměrně obklopila mladým týmem, který nemá s politikou zkušenosti. Jakkoliv mohla tato sázka na „mladé a nezkušené“ působit sympaticky, má i svou stinnou stránku.

A její důsledky jsme mohli vidět právě v zisku pouhých 14 procent hlasů. Nerudové tým jako by nedokázal od začátku počítat i s tou variantou, že se ve sluncem zalité kampani mohou začít objevovat vážné trhliny. Zvlášť když vycházejí z reálného problému, jakým skandály na Mendelově univerzitě za Nerudové rektorování byly a jsou.

Co dál Nerudová umí?

Nerudová už v sobotu, během sčítání hlasů, deklarovala, že hodlá zůstat ve veřejném životě. Její program na následující dny je jasný a dala ho hned transparentně všem k nahlédnutí. Je správné, že bez okolků ihned podpořila Petra Pavla a hodlá s ním trávit část kampaně. Nejedná se o pouhé gesto, ale o aktivní spoluúčast na programu.

Klíč ke druhému kolu? Velká města. Tam musí Pavel a Babiš lovit hlasy, i když je těžké se k nim dostat

Číst článek

Byla to právě Nerudová, kdo trávil mezi lidmi hodně času – v intenzitě tohoto jí konkuroval snad jen Babiš. Vedla kontaktní kampaň a cílila v ní i na mladé lidi, využívala při tom jiné postupy než Pavel, neustále akcentující „klid a řád“.

I když nebyl Nerudové zisk takový, jak se čekalo, její role po boku Petra Pavla bude nyní důležitá a je dobře, že si to sama uvědomuje.

Pavlovu kampaň je totiž třeba rozhýbat i trochu uhladit a zacílit směrem, kterým doteď příliš nepůsobil. Ekonomické a sociální problémy nejde ignorovat, vládu bude třeba kritizovat, protože si to v mnoha oblastech skutečně zaslouží, a Babiše neustále opravovat. I on přece nese za současnou tristní situaci podíl viny.

A v tom všem byla doposud Nerudová lepší než Petr Pavel, především pak v závěru kampaně, kdy se trochu oklepala ze skandálů a konfrontací.

Jaké bude další působení Nerudové po volbách, to se uvidí. Pro kandidáty a kandidátky, kteří neuspěli v takto exponovaných volbách, tu moc místa není. Tradičně se část z nich odklidí do Senátu – jenže příběh Marka Hilšera nebo i Pavla Fischera by měl Nerudovou varovat. Ten první v něm totiž bezesporu „zfotrovatěl“ a ztratil se. Jak Nerudové možný potenciál posouvat a využít, určitě přemýšlejí i vysoce postavení politici.

Problém ale může být, že oblasti, ve kterých se Danuše Nerudová doposud profilovala – školství, akademie, manažerské řízení velké instituce – se nakonec staly těmi, které ji srazily na oněch zmiňovaných 14 procent. Co dál Nerudová umí, zatím úplně nevíme.

Politický potenciál neúspěšná kandidátka ale má – jen ho musí sama s rozvahou promyslet. To proto, aby se účast v prohraných prezidentských volbách nakonec nestala tím jediným, čím se v politice proslavila.

Autorka je komentátorka serveru A2larm

Apolena Rychlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme