Na Slovensku hodnotí listopadové události kladně jen 48 procent lidí

Slovenská veřejnost se v pohledu na výročí 17. listopadu 1989 někdy lišila od pohledu v českých zemích. Letos poprvé klesl na Slovensku pod 50 procent počet těch, kteří 17. listopad vnímají pozitivně. Ukázal to nedávno zveřejněný průzkum. Dnes hodnotí sametovou – na Slovensku označovanou jako něžnou – revoluci kladně 48 procent občanů, zatímco ještě před rokem to bylo o deset procent více.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Listopad 1989 v Bratislavě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

I když se na samotných událostech listopadu mohlo sotva něco změnit, protože to jsou fakta, která se udála, změnil se pohled lidí a jejich hodnocení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kamila Pešeková: Na Slovensku hodnotí listopadové události kladně jen 48 procent lidí

Pád totality a jeho přínosy vnímají mnozí hlavně z hlediska materiálního. Nostalgicky vzpomínají na nízké ceny v obchodech v dobách reálného socialismu. To, že kdysi v nich nebylo pořádně co koupit, si nechtějí připustit. Stěžují si na absenci politické, sociální, ale i celospolečenské stability.

Zvykli si na výhody demokracie a zapomínají, že dnešní možnost kritizovat poměry a vládu nebyla před lety vůbec myslitelná. Naopak, mnozí volají po jakési autoritě, která by všechny problémy vyřešila za ně, a oni se nemuseli o nic starat. Jako by nepochopili základní principy demokracie, po které tolik v listopadu 1989 volali, a sice že demokracie je především také spojena s odpovědností za vlastní konání. Znamená to schopnost uvědomovat si jeho důsledky.

17. listopad a voliči Smeru

Průzkum ukázal, že kritický názor na listopadové události mají lidé s nižším vzděláním a důchodci. To není úplně překvapivé, k podobným výsledkům by sociologové určitě dospěli i jinde.

Už jsme nechtěli diskutovat, vzpomínají pamětníci na sametovou revoluci na Slovensku

Číst článek

V případě Slovenska je ale specifické, jak moc negativně na 17. listopad nahlížejí příznivci opoziční strany Smer bývalého několikanásobného premiéra Roberta Fica. Třetina z nich hodnotí záporně vývoj, který následoval po 17. listopadu. To je dokonce výrazně silnější skepse, než jakou lze najít mezi příznivci radikální pravice, včetně fašistů Mariana Kotleby. Skoro to svádí k poněkud provokativní otázce, která z těch stran je více protisystémová?

Nejde ale jen o čísla průzkumů. Jsou s nimi spojeny i zcela konkrétní důsledky. Ficův Smer má totiž po příštích volbách znovu nakročeno do vlády. Sice to pravděpodobně nebude z pozice nejsilnější strany, ale přesto může v budoucím vládním uspořádání hrát klíčovou roli.

Co pak přijde? Omezí se politici Smeru jen na kritiku 17. listopadu a pokusí se o opětovné zrušení tohoto dne jako státního svátku? Anebo podniknou Ficovi lidé konkrétní kroky, aby vytvořili iluzi, že na Slovensku se vše vrací do starých dobrých časů regulovaných cen a všeobecného nedostatku, jak tomu bylo v posledních letech před pádem komunismu? I do takovýchto poloh se, bohužel, úvahy o výročí 17. listopadu na Slovensku dostávají.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Kamila Pešeková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme