Okamurova malůvka čerta na zdi

Už 22 měsíců nesedí v Poslanecké sněmovně komunisté, a kdo ví, jestli se tam ještě někdy vrátí. Dost možná ne, a postupně zapadnou do bažiny zapomnění jako jejich někdejší plamenná recitátorka Jiřina Švorcová ve filmu Král Šumavy.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně

Tomio Okamura v Poslanecké sněmovně | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nicméně je v dolní parlamentní komoře občas celkem zdatně zaskočí zástupci strany ze zcela opačného konce názorového spektra, byť mnohdy s týmž dodatkem extrémní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád: Okamurova malůvka čerta na zdi

Řeč je samozřejmě o SPD, která ve středu – sice jen „pro forma“, respektive pro své voliče, ale přece – několik hodin oddalovala schválení česko-americké dohody o obranné spolupráci, známé pod zkratkou DCA.

Co by KSČM nepřipomínala

Proti ní má předseda Tomio Okamura řadu výhrad, které by mohli „komančové“, jak se leninsko-stalinským dědicům občas lidově říkává, ihned podepsat.

Byť asi nikoli přirovnání ke známému „zvacímu dopisu“, kterým skupinka vyhraněných vlastizrádců z nejvyšších míst někdejší vševládné KSČ (v obecné paměti z nich zůstává asi jen jistý Vasil Biľak) žádala Moskvu o vojenský zásah proti takřečenému „obrodnému procesu“ roku 1968.

S ANO nikdo nebude vydrbávat, jsme největší strana v Česku. Síkela a Stanjura jsou arogantní, říká Havlíček

Číst článek

To by asi kupříkladu paní Semelová nebo pan Skála jako zákonodárci KSČM těžko připomínali, neboť s více než dvacetiletou sovětskou okupací vřele souhlasili.

Kdežto Okamura jí straší. Respektive její příbuzností k důsledkům plnění česko-americké dohody. Otevírající podle něho vrátka k dalšímu „dočasnému pobytu“ zahraničního vojska na našem území.

Doprovodné konstatování

Původně podobně podezíravého lídra opozice Andreje Babiše ovšem čtení dokumentu přesvědčilo, že v něm o budování amerických základen není ani náznak.

A že jsou v nynější turbulentní situaci ruské agrese na Ukrajině žádoucí co nejtěsnější vztahy s největší světovou velmocí.

‚Neměli bychom to podcenit.‘ Proč potřebujeme obrannou smlouvu s Washingtonem a co na ní vadí SPD

Číst článek

Nicméně protože hnutí ANO míní v budoucnu zápolit s SPD o tytéž voliče, prosadilo aspoň s hladkým souhlasem vládních stran doprovodné usnesení – tedy spíš konstatování –, že dohoda přispívá k naší bezpečnosti a nedává americkým ozbrojeným silám souhlas k budování základen a rozmísťování jaderných zbraní.

Což ale, dodejme, by bylo pro případného agresora kruciálně odstrašující. A dostatečně i jen stálý pobyt amerického kontingentu.

Nicméně pětikoalice, i když by se bez něj obešla, vítala širší souhlas s DCA, takže krotké usnesení spolkla.

A Okamurova malůvka čerta na zdi v podobě americké okupace, před kterou se křižují po ruské okupaci tesknící stalinisté z KSČM, záhy vybledne. Třeba i dřív – než dohodu ratifikuje hlava státu. Řečeno s klasikem: Šlo o mnoho povyku pro nic, navíc v zastoupení nepřítomných komunistů.  

Autor je komentátor Českého rozhlasu.

Ondřej Konrád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme