Obě partaje jsou populistické, obě sedí v opozičních lavicích a obě už si plánují, jak se dostanou k moci. Pro Babišovo ANO je dnes Okamurova SPD hlavní politický spojenec i největší rival.
SPD chce vládnout. Druhý muž opozičního hnutí Radim Fiala otevřeně mluví o vstupu do příští vlády. „Naše země potřebuje odbornost a my experty máme,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Po dekádě v opozici si SPD nyní říká o účast ve vládě a iROZHLAS.cz skrze anketu mezi poslanci, europoslanci a zastupiteli zjišťoval, jaké jsou uvnitř SPD názory na směřování hnutí.
V polovině volebního období ustála pětikoalice hlasování o nedůvěře. Vláda působí soudržně, přesto se množí kritika na adresu jednotlivých ministrů i nespokojenost mladých voličů.
Už ve středu v podvečer si poslanci odhlasovali, že budou moci v případě potřeby prodloužit schůzi i přes půlnoc. Debata před posledním, lednovým, hlasováním o nedůvěře trvala víc než 25 hodin.
„Závěr soudů nižších stupňů, že lacině populistické názory i vystupování žalobce v rozhodné době snese hodnocení i jako hloupé, je postaven na reálném základě,“ uvedl Nejvyšší soud směrem k Okamurovi.
Karel Havlíček (ANO) kriticky poukazoval na to, že vláda dosud nesdělila podrobnosti k slibovaným rozpočtovým škrtům. Bez konkrétních úspor je konsolidační plán jen zbožným přáním, uvedl.
Podle historika Jiřího Peška nelze nad těmito výroky mávnout rukou. „AfD je dnes dle průzkumů druhou nejsilnější stranou v Německu. Je nezodpovědné a nebezpečné je bagatelizovat.“
„Rajchl sice kritizuje vojenské dodávky na Ukrajinu, kritizuje angažmá Severoatlantické aliance. Ale vždycky se snaží, aby dokázal udržet určitou červenou linii, kterou nepřekročí,“ říká Jelínek.
Opoziční hnutí ANO a SPD chtějí například snížení daňového zatížení nákladů na bydlení, stejně jako nižší sazbu daně z přidané hodnoty na balenou kojeneckou vodu, menstruační pomůcky a řezané květiny.
Poslanci měli projednávat především úpravy vládního návrhu úspor, tzv. konsolidačního balíčku. Samotné jednání se však zatím neblíží i kvůli dlouhým projevům opozice.
Kauza ukazuje, jak je důležité neuspěchat závěry a informace si ověřovat u primárních zdrojů. A především se nespoléhat na informace od anonymních účtů, ačkoliv se tyto závěry mohou zdát logické.
Jindřich Rajchl poznává, jak těžké je přenést podporu z ulic do preferencí. Jeho stranu PRO navíc opustila půlka vedení a čelí kritice jiných představitelů samozvané „vlastenecké scény“.
„Je určitě pravda, že tento typ setkání není vhodný. I kdyby trakaře padaly, k člověku, jako je pan Nejedlý, bych si nepřisedl,“ komentoval Vít Rakušan kauzu kolem ministra spravedlnosti.
Minulý týden schválila poslanecká sněmovna vládní návrh novely zákona o důchodovém pojištění. Tu vedení SPD kritizuje. Chystáme ústavní stížnost, řekl Tomio Okamura.
Už 22 měsíců nesedí v Poslanecké sněmovně komunisté, nicméně je v dolní parlamentní komoře občas celkem zdatně zaskočí zástupci strany ze zcela opačného konce názorového spektra.
Poslanecká debata trvala zhruba 4,5 hodiny, převažovaly kritické příspěvky poslanců SPD. Několik desítek lidí proti smlouvě protestovalo na Malostranském náměstí blízko sněmovních budov.
Ve Sněmovně začíná příští týden to, co se dá brutálním klišé nazvat jako horké politické léto. Na program jednání přichází konsolidační balíček, který obsahuje škrty i zvýšení některých daní.
Takových lidí je v české společnosti asi šest procent, a to poměrně stabilně – jejich počet během let nenarůstá. Státu se ale stále nedaří tuto skupinu oslovovat. Co to znamená? K čemu to může vést?
Postoj českého obyvatelstva k obraně se od roku 2008, zásadně změnil. Tehdy se reálně nikdo necítil ohrožen střelami dlouhého doletu. Teď je válka pár set kilometrů od českých hranic.
„Jsme dlouhodobí osobní přátelé,“ vysvětlil Vrabel pro iROZHLAS.cz půjčku od Nadriho, který po něm nyní peníze vymáhá pomocí exekutora. Exekuce se vztahuje na Vrabelův podíl ve firmě Semantic Visions.
Je s podivem, jak se najednou spojí politici zjevně protiromští s Romy, jak snadno se dají lidé manipulovat, jak krutě se dá zneužít tragická událost. Jak je lehké u nás štvát proti uprchlíkům.
Předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková zdůraznila, že cílem spojení je nenechat ve volbách znovu propadnout až milion voličských hlasů.
Reformní plán je založen také na solidaritě se státy, které zátěž ilegální migrace zažívají z první ruky. Země, které by od nich odmítly uznané azylanty přebírat, se v budoucnu mají povinně vykoupit.
Pro příští měsíce předpovídá politoložka Petra Guasti, že bude Andrej Babiš a jeho ANO prozkoumávat protiamerické vody v souvislosti s přijetím smlouvy o spolupráci s USA.