,Produkt inkluze.‘ Poslanec SPD psal o útoku na fakultě, podle rektorů jsou slova za hranicí lidskosti

Poslanec Jiří Kobza (SPD) se v příspěvku na sociální síti vyjádřil k útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a útočníkovi, který tam zabil 14 lidí. „Co se vlastně na FF UK učí? Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky?“ napsal v příspěvku. Proti výroku se ohradila Česká konference rektorů, podle předsedy SPD Tomia Okamury nejde o postoj celého hnutí, ale pouze o osobní názory poslance.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní uzávěra na Mánesově mostě směrem k Filozofické fakultě

Policejní uzávěra na Mánesově mostě směrem k Filozofické fakultě | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Příspěvek poslanec Kobza uveřejnil ve čtvrtek na sociální síti facebook, později ho smazal. Vyjadřoval se v něm také o samotném útočníkovi a označil ho jako „špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství.“

Česká konference rektorů se v sobotu proti příspěvku ohradila, podle ní je vyjádření „naprosto šokující, překračující hranice slušnosti, morálky, dobrých mravů, ale i hranice lidskosti“.

Budova filozofické fakulty zůstane zavřená nejméně do konce ledna. Další informace budou v pátek

Číst článek

Podle zástupců vysokých škol má každý právo na vyjádření svého názoru, to má ale své hranice. „Tou první by mělo být vlastní svědomí a tou nejzazší pak právní předpisy státu,“ uvedli rektoři s tím, že poslanec zneužívá situace.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury nejsou slova Kobzy postojem jejich hnutí, ale osobními názory poslance. Okamura to napsal na sociální síti X.

„Znovu opakuji, že je mi nesmírně líto zmařených životů i zraněných tohoto šíleného činu. Upřímnou a velkou soustrast všem blízkým obětí střelby. Děkuji za zásah policie i záchranářů,“ napsal Okamura.

V souvislosti s tragickou události se na sociálních sítích objevila řada dezinformací a nenávistných příspěvků. Policie v sobotu dopoledne uvedla, že se zabývá už téměř 90 případy schvalování střelby na Univerzitě Karlově nebo vyhrožování napodobením útoku.

Většina se týká sociálních sítí. Za podněcování k trestnému činu jim hrozí některým pachatelům až dva roky vězení, za schvalování trestného činu jeden rok.

Julie Šafová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme