Ceny energií jsou vysoké a dlouho to nebude jinak

Éra levných energií zejména v Evropě skončila. Hlavní důvody jsou dva. Prvním je ruská agrese proti Ukrajině a z toho plynoucí potíže s dodávkami ruského plynu a případně i ropy. Tím druhým je rostoucí celosvětová poptávka po energiích, se kterou nabídka nestíhá držet krok. Ani jedno se přitom v dohledné době nezmění.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynová stanice ve východním Rusku v Jakutsku | Zdroj: Fotobanka Profimedia

V případě rusko-ukrajinské války nejde o přímý důsledek bojů, ale o to, že se ropa a plyn používají jako ekonomické zbraně. Ruský státní vývozce plynu Gazprom už před válkou snížil dodávky této suroviny do Evropy, a tím vyletěla i cena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marek Hudema: Ceny energií jsou vysoké a dlouho to nebude jinak

Něco podobného se bude zřejmě brzy opakovat. Evropané se sice snaží dovézt co nejvíce plynu odjinud, ale to nestačí a je to drahé. Navíc snaha ukončit energetickou závislost na Rusku může být pro Moskvu pobídkou, aby sama – a to v pro Evropany nejméně vhodném okamžiku, tedy nejspíš v zimě – uzavřela ropné a plynové kohouty.

Zestátnění ČEZu? Stát by měl spíš prodávat elektřinu na burze, míní jeho bývalý ředitel Míl

Číst článek

Ať to bude jakkoliv, Rusko je nespolehlivý dodavatel a to vede k tomu, že obchodníci, kteří přeprodávají ruský plyn a ropu, za ně chtějí víc peněz než normálně. V případě, že by jim Rusko surovinu nedodalo, museli by ji pro odběratele nakoupit jinde, a tak si na to vytvářejí finanční polštář.

Zbývá jen šetřit

Problémy s Ruskem navíc začaly v době, kdy se po covidové pandemii otřepala světová ekonomika, a tím vzrostla i spotřeba energie. Nabídka ale nestačila pokrýt poptávku. Jedním z důvodů je, že se do rozvoje energetiky, například těžby ropy a plynu, v posledních letech moc neinvestovalo. Současná zařízení zastarávají, nová nejsou.

Důvodů nízkých investic bylo hned několik: covidové uzávěry, dlouhodobě relativně nízké ceny energií a plány vyspělého světa na přechod na bezemisní technologie. Nyní sice energetické firmy hlásí zahájení nových obřích investic, ale to se projeví až za léta. Přitom střední třída v Indii, Číně a v dalších rozvíjejících se zemích roste a zvyšuje spotřebu energie. To opět ženě ceny vzhůru.

Reakcí na to bude další zvyšování těžby, investice do ropovodů a plynovodů, ale také – a to zejména v Evropě – úspory a rozvoj obnovitelných zdrojů energií. Některé firmy zaniknou, snaha snížit energetickou náročnost promění téměř vše, od konstrukce aut po výrobu stavebních hmot, zesílí snaha vyvinout nové solární panely a revoluční baterie. Pokud se to povede, cena energií zase klesne, i když patrně ne na původní úroveň. Do té doby nám nezbývá nic jiného než šetřit.

Autor je komentátor Lidových novin

Marek Hudema Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme