Basketbalisté Bostonu udolali v NBA Minnesotu a udrželi první místo, 45 body přispěl k výhře Tatum

Basketbalisté Bostonu ve středečním zápase nejlepších týmů NBA zvítězili nad Minnesotou 127:120 po prodloužení a uhájili první místo. Jayson Tatum k tomu přispěl 45 body. Na Minnesotu tak na první příčce Západní konference už dotírá Oklahoma City, která po vítězství 128:120 v Miami ztrácí jedinou výhru. A Oklahoma City odskočila i třetímu Denveru, který naopak prohrál v hale Utahu 111:124.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jayson Tatum

Jayson Tatum | Zdroj: Reuters

V utkání mezi Bostonem a Minnesotou oba týmy postrádaly hlavní pivoty. Domácím chyběl Kristaps Porzingis, hostům Rudy Gobert. Dlouho se zdálo, že Minnesota by mohla jako první tým v této sezoně uspět v Bostonu, kde přitom Timberwolves nevyhráli od roku 2005.

New York přehrál v NBA Portland. Sabonis si připsal triple double při obratu Sacramenta v Detroitu

Tentokrát ještě dvě minuty před koncem vedli o sedm bodů, ale Boston zachránil Tatum. Šesti body v koncovce zařídil prodloužení a v něm dal dalších 12 bodů, zatímco soupeř jen devět.

„Žiju pro tyto okamžiky. Za každou cenu chci pomoci týmu k vítězství. A prostě nechci prohrát doma, kde jsme stále neporažení. Od fanoušků dostáváme velkou energii a nechceme je zklamat,“ řekl Tatum s připomínkou, že Boston vyhrál doma všech 18 utkání v sezoně. Jaylen Brown mu pomohl 35 body a 11 doskoky. Za Minnesotu dal Anthony Edwards 29 bodů.

Zaváhání Timberwolves využila Oklahoma City, která zápas v Miami rozhodla dvěma šňůrami ve druhé půli. Nejprve vstoupila do poločasu sérií 13:0 a poté na rozmezí třetí a čtvrté čtvrtiny zlomila soupeře 17 body v řadě. Postupně tak získala vedení až o 16 bodů a Miami už nemělo odpověď.

Zajímavostí zápasu bylo, že Oklahoma v první půli střílela s abnormální úspěšností 69 procent, přesto v poločase vedlo Miami 69:65. Od roku 1996, kdy se tyto statistiky vedou, se nikdy nestalo, aby tým s takovou úspěšností prohrával. Miami totiž mělo více střeleckých pokusů.

Oklahoma, kterou opět táhl Shai Gilgeous-Alexander s 28 body, tak se nejen přiblížila Minnesotě, ale také odskočila Denveru. Ten narazil na Utah a hráči Jazz vyhráli šesté z posledních sedmi utkání, když nestačili jen na vedoucí Boston.

Proti Denveru vedli téměř celý zápas a vybudovali si náskok až 25 bodů. Starali se o to zejména Lauri Markkanen s 26 body a 12 doskoky a náhradník Jordan Clarkson, který dal 27 bodů a měl devět asistencí. Denveru nepomohlo ani 27 bodů Nikoly Jokiće.

Krejčí nenastoupil

Atlanta bez českého reprezentanta Víta Krejčího zvítězila doma nad Philadelphií 139:132 po prodloužení. Sixers opět chyběl nejlepší střelec soutěže Joel Embiid a nepomohlo jim ani 35 bodů Tyrese Maxeye. Za Atlantu měl Trae Young 28 bodů a 11 asistencí a Jalen Johnson 25 bodů a 16 doskoků.

V souboji dvou nejhorších týmů soutěže San Antonio přehrálo Detroit 130:108. Victor Wembanyama zapsal první ligový triple double za 16 bodů, 12 doskoků a 10 asistencí. Stačilo mu na to jen 21 minut.

V historii NBA stihle triple double rychleji jen Russell Westbrook, který ho zapsal za 20 minut. Wembanyama je navíc ve 20 letech nejmladším hráčem s triple doublem, při kterém nezaznamenal ani jednu ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Philadelphia 139:132 po prodl., Boston - Minnesota 127:120 po prodl., Charlotte - Sacramento 98:123, Chicago - Houston 124:119 po prodl., Detroit - San Antonio 108:130, Golden State - New Orleans 105:141, Indiana - Washington 112:104, LA Clippers - Toronto 126:120, Miami - Oklahoma City 120:128, Utah - Denver 124:111.