Petřkovická venuše se vrací do Ostravy. Sošku starou více než 23 tisíc let vystaví hornické muzeum

Po šesti letech se do Ostravy znovu vrátila Petřkovická venuše. V místě Hornického muzea Landek, kde si ji lidé mohou od pátku prohlídnout, ji archeologové před 70 lety objevili. Necelých pět centimetrů vysoká soška ženy bez hlavy je stará asi 23 tisíc let a podle expertů jde o jedinou dosud objevenou štíhlou venuši v Evropě.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petřkovická venuše

Petřkovická venuše | Foto: Silvie Mikulcová | Zdroj: Český rozhlas

V místnosti hlavní báňské záchranné služby zaznívají ve čtvrtek odpoledne ještě poslední pokyny před pověšením informačních panelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petřkovická venuše je po 6 letech znovu v Ostravě. Poslechněte si reportáž z přípravy výstavy.

Mezi nimi už stojí připravená vitrína, ve které bude v pátek ráno stát hlavní exponát – necelých pět centimetrů vysoká Petřkovická venuše, kterou Ostravě zapůjčil brněnský Archeologický ústav.

„Měl jsem velice malou dušičku, když jsem oslovoval pana ředitele Archeologického ústavu. Ale viděl, že je naše prosba oprávněná, protože uplynulo 70 let od objevení toho velice významného artefaktu,“ popisuje vedoucí expozice Hornického muzea Landek Ján Hlobil.

Venuše se tak vrací na místo, kde byla původně objevena. „To právě tvoří unikátnost našeho představení. Je to velice pěkné,“ dodává Hlobil.

Kostry, keramika a mlýnky staré sedm tisíc let. Archeologové hlásí unikátní nález na jihu Moravy

Číst článek

Podle archeologů je soška unikátní nejen svým stářím, které se datuje do starší doby kamenné, ale hlavně tím, že jde o jedinou štíhlou venuši v Evropě. Soška je bez hlavy. Původně si odborníci mysleli, že se ulomila, ale později podle tvaru materiálu zjistili, že to byl autorův záměr.

„Tím, že je představena u nás v muzeu jen na tři dny, tak si zaslouží, aby si ji lidé, zvlášť z blízkého okolí, mohli prohlédnout bez placení,“ dodává vedoucí.

Venuši půjčuje archeologické muzeum v Brně jen výjimečně a pouze při významných událostech. Naposledy byla soška v Ostravě před šesti lety jako součást výstava Ostrava nevídaná.

„Takovou vzácnou záležitost by nezapůjčili jen tak. Až po náležité komunikaci se všechno dalo dotáhnout do úspěšného konce,“ přiznává Ján Hlobil.

V hornickém muzeu bude Petřkovická venuše do neděle, vedení muzea předpokládá veliký zájem. Před jedenácti lety si ji na Výstaviště Černá louka totiž přišly prohlédnout čtyři tisíce lidí.

Natálie Flajžíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme