První narozené mládě luskounů krátkoocasých nadále prospívá, roste a osamostatňuje se

Pražská zoologická zahrada je teprve druhou institucí na světě a první v Evropě, které se podařilo odchovat mládě luskouna krátkoocasého. Mláděti se daří, roste a sílí. Vypadá to, že se začalo i osamostatňovat. Přesto na ni chovatelé pražské zoo dávají zvýšený pozor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když se luskounka Šiška narodila, vážila 135 gramů

Mládě luskouna krátkoocasého | Zdroj: Zoo Praha

Chov luskouna krátkoocasého je velmi náročný zejména proto, že se o těchto šupinatých savcích ví příliš málo. Jsou to totiž noční zvířata, která prospí až 22 hodin denně. V dospělosti jejich váha dosahuje dvou až sedmi kilogramů, délka 54 až 80 centimetrů v závislosti na pohlaví.

Jedná se o jediného savce pokrytého šupinami, který se v možném ohrožení svine do klubíčka, díky čemuž se dokáže ubránit i větším šelmám.

Mládě luskouna dostalo v Zoo Praha jméno Šiška. Kvůli jejich šupinám jde o nejpašovanější savce světa

Číst článek

První luskoun narozený v pražské zoo je samička Šiška, která se narodila v únoru 2023. Při narození mládě vážilo pouhých 135 gramů. Nyní se váha již pětiměsíční samičky luskouna přibližuje k 1600 gramům. Zatímco byla Šiška od narození závislá jen na mateřském mléku, nyní pomalu přechází na pevnou stravu.

„Nejsme schopni říci, do jaké míry je Šiška ještě závislá na mateřském mléku, nicméně konzumuje stále větší dávky speciální kaše z larev trubců, kterou se živí i její rodiče,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zatímco začátky byly náročné a komplikované tím, že se o chovu těchto savců moc neví, zdá se, že vše proběhlo v pořádku. Luskouni však dospívají až ve dvou letech a jejich délka života dosahuje až třinácti let. Přestože se ze slečny Šišky rychle stává samostatný luskoun, chovatelé pražské zoo ji i nadále střeží.

„Teoreticky bychom ji tak již nyní mohli prohlásit za úspěšně odchovanou – a to jako první mládě luskouna v Evropě –, ale raději přece jen ještě pár týdnů počkáme,“ uvádí ředitel přažské zoo.

Vzhledem ke svým ojedinělým a vzácným šupinám jsou luskouni často obětí nelegálního lovu a obchodu. Na jejich záchraně se proto podílí i pražská zoo, která je jednou ze dvou zoologických zahrad v Evropě, kde lze luskouny krátkoocasé spatřit. 

sef Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme