Mozek neandrtálců se podle vědců vyvíjel déle než náš. Neznamená to ale, že byli chytřejší

Mozek neandrtálců byl nejenom větší, ale vyvíjel se i déle. Vyplývá to z nové studie vědců z madridského Muzea přírodních věd zveřejněné v časopisu Science. Dosud se přitom předpokládalo, že homo sapiens je jediný živočišný druh, kterému se mozek vyvíjí relativně pomalu během dlouhého období dětství.

Madrid Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Homo neanderthalensis (ilustrační foto)

Homo neanderthalensis (ilustrační foto) | Zdroj: Flickr

Vědci mohli zkoumat vývoj mozku, protože měli k dispozici dosud nejkompletnější kostru člověka neandrtálského ve věku dítěte. Konkrétně šlo o chlapce, který zemřel v necelých osmi letech. Badatelé mohli jeho věk zjistit mimo jiné i díky vzorkům zubů, mezi kterými byly mléčné i druhé zuby.

Mozek neandrtálského chlapce byl v době smrti vyvinutý ze zhruba 87 procent oproti velikosti dospělého jedince. U homo sapiens mají přitom děti ve věku sedmi let už mozek z 95 procent vyvinutý, cituje studii Radiožurnál.

Světový unikát v Brně. Zemské muzeum vystavuje výlitek lebky neandrtálce

Číst článek

Neznamená to ale, že by neandrtálci byli chytřejší. I když by se při první úvaze mohlo zdát, že větší mozek znamená vyšší inteligenci, u neandrtálců to tak prý nebylo. Španělský profesor Antonio Rosas, který výzkum vedl, tvrdí, že neandrtálec měl větší mozek proto, že byl oproti homo sapiens celkově mohutnější a období dětství a vývoje do dospělosti přirozeně muselo trvat déle.

Vědci jsou z výsledků překvapení. Boří totiž dosavadní představu o člověku neandrtálském, který bývá označován za mnohem primitivnějšího a barbarštějšího než homo sapiens.

Vědci dosud předpokládali, že se neandrtálci obecně vyvíjeli rychleji, což ale nová studie vyvrací. Podle odborníků z Madridu se člověk neandrtálský zřejmě až tolik od homo sapiens nelišil.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme