Oblast nejsilnějšího ledu v Arktidě poprvé v historii taje, hrozí jí nenávratné škody

U severních břehů Grónska se nachází tlustá vrstva nejstaršího arktického ledu, který až doposud nikdy neroztál. Během minulého týdne se však tento led začal vytrácet, a dokonce hrozí, že by mohl být větrem „odfouknut“ od pobřeží do teplejších oblastí, čímž by se urychlilo jeho úplné roztání.

Doporučujeme Grónsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto)

Ledová kra v oceánu (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Voda v oblasti severně od Grónska přitom bývá zamrzlá i v průběhu léta a od začátku satelitního pozorování této oblasti v 70. letech k podobnému jevu ještě nedošlo, píše The Guardian. Led zde sice párkrát roztál, ale ještě nikdy ne v takovém rozsahu, a už vůbec ne dvakrát za rok. Podle vědců za to může vlna tepla způsobená klimatickými změnami.

Studie: Antarktida taje rychleji než před pěti roky. Za čtvrt století zmizely tři biliony tun ledu

Číst článek

Nejprve nastal teplotní výkyv v únoru, kdy se led odtrhl od pobřeží a poté opět zamrzl. K dalšímu odtržení došlo minulý týden, kdy bylo v oblasti naměřeno 17 °C. Kvůli tání a oddělování ledu od pevniny je led více ohrožen větrem, který jej odfoukává dál od pobřeží do oblastí, kde bude tát ještě rychleji.

„Nedokážu říct, jak dlouho tato vodní skvrna potrvá, ale i kdyby se led uzavřel během pár dnů, tak už dojde ke škodám: tlustá vrstva ledu bude větrem odtlačena od pobřeží do oblasti, kde mnohem snáz roztaje,“ potvrzuje Thomas Lavergne z Norského meteorologického institutu.

Vážnost situace potvrzují také data Norské ledové služby, podle nichž je arktické ledové pokrytí tento týden o 40 procent menší, než je historický průměr pro stejné období od roku 1981.

Oblast posledního ledu

Globální oteplování ohrožuje populaci želv. Kvůli vysokým teplotám se narodilo 99 procent samic

Číst článek

Ironií je, že právě území severně od Grónska nazývají vědci „oblastí posledního ledu“ (the last ice area). Až doposud se totiž domnívali, že tamní led bude vlivům oteplování vzdorovat nejdéle.

„Průměrně je tam led tlustý 4 metry a může být nahromaděn až do 20metrových vrstev,“ říká Walt Meier.

Podle časopisu National Geographic je „oblast posledního ledu“ důležitá hlavně proto, že se v době, kdy roztaje všechen led, stane domovem všech zbývajících tvorů, kteří jsou na jeho přítomnosti závislí. Jsou mezi nimi polární medvědi, velryby, narvalové a další druhy, na nichž zase závisí tradiční inuitské komunity, pro které jsou zdrojem potravy i oblečení.

Nyní to ale vypadá, že vědci budou muset přehodnotit svůj názor na polohu tohoto zvláštního území. Podle Ruth Mottramové z Dánského meteorologického institutu by se oblast posledního arktického ledu mohla nakonec nacházet západněji od té současné.

mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme