Věda pro děti: Jak poznat, kde má žížala ‚hlavu‘? A věděli jste, že mohou žít ve skupinách?

Žížala je asi nejznámějším tvorem z kmene kroužkovců. Je rozšířená po celém světě s výjimkou polárních a pouštních oblastí. Na světě žije přes pět tisíc druhů žížal, jen u nás je druhů kolem padesáti. Žížaly se netěší všeobecné oblibě, mnozí lidé se jich štítí. Přitom jde o důležitou součást půdní zvířeny a zajímavé živočichy.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez žížal by to v přírodě nešlo

Bez žížal by to v přírodě nešlo | Zdroj: Shutterstock

Pokud by žížaly vymřely, došlo by k rozvrácení přírodních ekosystémů i celého zemědělství. Proto odborníci žížaly považují za takzvaný klíčový druh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Víte, kolik druhů žížal u nás žije a jak poznáte, kde má „hlavu“?

Žížala totiž svým neustálým vrtáním silně ovlivňuje fyzikální, chemické a biologické vlastnosti půd. Jsou to důležitý provzdušňovači a rozkladači a spolu vytvářejí humus. Zároveň jsou žížaly důležitým zdrojem potravy pro mnoho živočichů a hostiteli mnoha parazitů.

A navíc dokážou snižovat jedovatost určitých látek v půdě, třeba olova, zinku nebo mědi.

Naštěstí existují lidé, kteří na užitečnost žížal nikdy nezapomínají. Jde o rybáře, zahradníky a vlastně zemědělce obecně. Hojnost žížal v půdě je totiž zárukou její vysoké kvality, takže každý rozumný zemědělec ve své půdě žížaly rád vidí. Taková půda je totiž provzdušněná, výživná, a tedy úrodná.

Zelené, červené i modré žížaly

Tělo žížaly má červovitý tvar, její přední část je užší a vybíhá v hmatový prstík, který pomáhá žížale při orientaci. Zadní část žížaly je naopak zaoblená.

Věda pro děti: Kdo je nejodolnější živočich na planetě a jak dokáže zastavit stárnutí?

Číst článek

V pokožce má žížala slizové žlázy vylučující hlen, který jí usnadňuje pohyb po nerovném povrchu. Pomáhá jí také při dýchání a chrání pokožku před vysycháním.

Pokožka žížaly obsahuje také hmatové receptory a světločivné buňky. Žížala dýchá celým povrchem těla.

Zajímavá je i její regenerační schopnost. Dokáže přežít, i když přijde o zadní část těla. Ta totiž může opět dorůst.

Dalo by se říci, že má žížala pět párů srdcí. Nejde ale o složité orgány srovnatelné se srdcem obratlovců. Na jejím těle se však nachází pět párů postraních, svalovinou vybavených cév, které se stahují a pumpují hemolymfu do celého těla žížaly.

Žížaly mohou mít různou barvu, od klasické růžové po zelenou, červenou nebo modrou. I velikostně se liší, mohou měřit 10 milimetrů i skoro 3 metry.

Žijí téměř výhradně v půdě a potravu nacházejí tak, že žerou zeminu a z ní si ve svém trávicím ústroji vytahují živiny. Za 24 hodin vstřebají tolik potravy, kolik samy váží.

Jako potrava jim slouží tlející listí, drobní uhynulí živočichové rozkládající se v půdě, prvoci, bakterie a další mikroorganismy.

Pozoruhodným faktem, který vědci o žížalách zjistili teprve nedávno, je jejich schopnost tvořit skupiny podobné stádům. To žádní jiní kroužkovci nedělají. Žížaly spolu komunikují dotyky a ke stádnímu chování se uchylují nejspíše kvůli kolektivní obraně.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme