Věda pro děti: Myši umí zpívat. Proč to dělají a komu zpívají?

Myší pištění asi každý někdy slyšel. Tito malí hlodavci ale umí i zpívat písně. Vědci se původně domnívali, že jde jen o jiný typ pískání a že je u všech myšáků stejné. To byl ale omyl.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samečci myší zpívají milostné písničky

Samečci myší zpívají milostné písničky | Zdroj: Shutterstock

Myš je rodový název pro mnoho drobných hlodavců z čeledi myšovitých a nejznámějším zástupcem, který je rozšířený všude po světě, je myš domácí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Umí myši zpívat?

Vědci zjistili, že myší samci umí zpívat a trylkovat. Jde o takzvané milostné hity, které slouží k vábení samičky. Své písně myšáci vydávají na ultrazvukové frekvenci, takže jsou pro lidské ucho neslyšitelné.

Jakmile myší samec ucítí dospělou samičku, začne trylkovat.

Vědci se ale původně domnívali, že jde jen o jiný typ pískání, než které můžeme slyšet, a že je u všech myšáků stejné. To byl ale omyl.

Po zanalyzování nahraných ultrazvuků vědci zjistili, že jde opravdu spíše o písně než pískání. A navíc značně složité.

Unikátní i příbuzné písně

Každý samec zpívá trochu jinou píseň, liší se výškou tónů, rychlostí i délkou. A myší samičky dokonce dokážou rozpoznat písně svých bratrů od cizích samců. O milostné písně sourozenců totiž vůbec nejeví zájem. Zřejmě tak myší zpěv slouží jako ochrana před křížením mezi příbuznými.

Věda pro děti: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Jak se dorozumívají mezi sebou?

Číst článek

Myší píseň byla vždy nejhlasitější při prvním zaznamenání samičky. Jakmile se ale myší slečna objevila v dosahu, zpěv utichl. Odborníci se proto domnívají, že tím samci šetří energii, když už je stejně budoucí partnerka na blízku.

Při porovnání nahrávek od různých myších samců navíc odhalili ještě další zajímavost. Nejen že je každý zpěv v něčem originální, ale jsou v něm poznat právě i příbuzenské vztahy. Zpěvy sourozenců si jsou podobnější než písně nespřízněných samců.

Poté, co si vědci nahraný zvuk mnohokrát zpomalili, aby dosáhli frekvence, kterou jsou schopni poslouchat, zjistili, že je zde jakási podoba s ptačím zpěvem a trylkováním. Znamená to, lepší zpěváci mají větší výběr samiček?

U ptačích druhů to tak často funguje, rozhoduje kvalita a složitost zpěvu. Jestli totéž platí i pro myši, ale vědci ještě nepotvrdili.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme