Věda pro děti: Proč kočky žerou trávu, když po ní často zvrací?

Pokud vaši kočku nepustíte z domu, aby si dala trochu trávy, začne se po nějaké době pouštět do pokojových rostlin. Aby nežvýkaly jedovaté pokojovky, mohou majitelé svým kočkám pořídit takzvanou kočičí trávu. Proč ale kočky žerou trávu, když po ní zvrací?

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud chováte kočku v bytě a nedáte jí trávu, může se vrhnout na pokojové rostliny

Pokud chováte kočku v bytě a nedáte jí trávu, může se vrhnout na pokojové rostliny | Zdroj: Shutterstock

Tráva je pro kočky skoro nestravitelná, často tedy po požití trávy zvrací. O to více se odborníci snaží zjistit, odkud běžné kočičí žraní trávy pramení. Zatím ale na vysvětlení nepanuje shoda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč kočky žerou trávu, když po ní často zvrací?

Někteří tvrdí, že kočky žerou trávu, aby pak společně s ní vyzvraceli nestravitelné prvky. To mohou být jejich vlastní chlupy, zbytky ptačího peří nebo kusy kostí zvířat, které kočky uloví.

Chlupy se dostávají do těla koček hlavně při hygieně, a pak se shromaždují v žaludku v chomáčích, které nemohou projít střevy. Společně s nestravitelnou trávou jdou pak tyto zbytky z žaludku rychle pryč. Celé tělo se pročistí a kočkám se uleví.

Dělají to tedy kočky proto, aby jim lépe fungovalo zažívání? Těžko říct.

Vrozený instinkt?

Další vědecká teorie zase říká, že zvracení je spíše vedlejší efekt žraní trávy a ne hlavní účel. Tohle kočičí chování údajně pramení z minulosti, kdy to kočičím předkům přinášelo určité výhody a dnes se z něj stal vrozený instinkt. Je to tedy dáno evolučně.

Věda pro děti: Kočky mňoukají, jen aby zmanipulovaly lidi. Jak se dorozumívají mezi sebou?

Číst článek

Kočičí masožravec v minulosti díky žraní trávy a následnému zvýšení činnosti svalů v trávicím traktu vyloučil z těla střevní parazity.

Domácí kočky se neučí žrát trávu od starších příbuzných. Dělají to instinktivně. Je to jejich dědictví od dávných volně žijících předků, i když dnešní kočky už v těle škodlivé cizopasníky zpravidla nemají, anebo jen v malém množství, které je pro ně v pořádku.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme