Věda pro děti: Jak často útočí kosatky na lidi? Jaké workshopy pořádají? A proč mají ‚babičky‘?

Kosatky jsou nádherní a vynalézaví lovci. Zkušenosti s lovem předávají i svým potomkům, protože ke každé kořisti přistupují jinak a zkouší různé strategie. Kosatky také mají silné rodinné vazby. Početná rodina je vedená samicí, většinou nejstarší matkou. Každá populace má svou vlastní kulturu spojenou s loveckým stylem, specifickým zdrojem potravy a komunikací.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatky jsou inteligentní a krásná stvoření |

Kosatky se dožívají celkem vysokého věku, některé samice až 90 let | Zdroj: Shutterstock

Kosatka dravá je největší zástupce čeledi delfínovitých. Jde o všestranného predátora, který stojí na samém vrcholu mořského potravního řetězce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak často útočí kosatky na lidi? A proč je zvláštní, že mají „babičky“?

Kosatčí jídelníček se skládá z ryb, želv, ptáků, tuleňů, žraloků a dokonce i některých kytovců. V průměru spořádá kosatka kolem 60 kilogramů potravy denně.

Při lovu jsou kosatky velmi vynalézavé. K hledání oběti využívají echolokaci a při lovu jim pomáhá obrovská hmotnost, síla, rychlost i početní převaha, protože loví většinou ve skupině. Při lovení různých zvířat navíc používají různé taktiky, což většina živočichů nedělá.

Kosatky rozpoznají žraloky od delfínů a pokaždé si vyberou jiný lovecký postup. Lovecké zkušenosti a postupy pak učí i své potomky.

Vědci zaznamenali i něco jako lovecké workshopy, kdy kosatky s mláďaty smetly tuleně z kry, ale pak ho nezkonzumovaly, ale vyhodily ho tam zpátky a celý postup se opakoval, aby to mláďata dobře okoukala.

Věda pro děti: Jak mohou velryby kojit pod vodou a kolik mléka mládě spořádá za den?

Číst článek

Pro člověka však kosatky nebezpečné nejsou. Ve volné přírodě nebyl dosud zaznamenán žádný záměrný útok na člověka. V posledních letech se však objevily zprávy o útocích kosatek na lodě.

Tito mořští velikáni mají podsadité tělo s velkou hřbetní ploutví, která je podle posledních studií stejně originální jako lidský otisk prstu. Samci kosatek měří kolem devíti metrů a váží až deset tun. Samice jsou trochu menší.

Kosatky se vyskytují ve všech oceánech a ve většině moří. Upřednostňují však nižší teploty a polární regiony. Dokážou se potopit do velkých hloubek, ale obecně mají raději pobřežní oblasti.

Matky a babičky

Kosatky jsou také velmi sociální zvířata a mají silné rodinné vazby. Početná rodina je vedená samicí, většinou nejstarší matkou, a zůstává pospolu až do smrti.

Každá populace má také svou vlastní kulturu, spojenou s loveckým stylem, specifickým zdrojem potravy a komunikací.

Kosatky se dožívají celkem vysokého věku, některé samice až 90 let. Často tak žije pospolu i několik generací.

Věda pro děti: Kdo je nejošklivější ryba na světě a proč vypadá jako obluda, když ji vytáhnete z vody?

Číst článek

Podobně jako delfíny jsou i kosatky zpěvná zvířata. Vydávají různé druhy cvakání a hvízdání, které slouží nejen ke komunikaci, ale také k echolokaci. Každé stádo má vlastní místní nářečí.

První mládě má samice až kolem 15. roku života. Rodí se jí přibližně jedno za pět let. Matka o mládě pečuje po dobu dvou let.

U kosatek je důležité také zmínit funkci babiček. Jako jedny z mála tvorů prochází totiž kosatky menopauzou. To znamená, že žijí ještě poměrně dlouho poté, co ztratí schopnost rozmnožování.

Vědci se domnívají, že je to proto, aby matky mohly podporovat své potomky a vnoučata a přežil větší počet narozených mláďat. Zjistilo se, že pokud má mládě babičku, je šance jeho přežití daleko větší. Babičky často vedou mladé na loviště, dělí se s nimi o potravu, zkrátka se jim věnují.

Funkci babiček plní kosatky celkem dlouho, plodné přestávají být už třeba ve čtyřiceti letech, ale žijí klidně i do devadesáti. Podle vědeckých zkoumání však pečují babičky mnohem více o samce než o samičky.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme