Sibiřská zima dokonale zachovala mumii medvědice skoro 3500 let. Pitva ukázala, že se neliší od dnešních

Tým ruských vědců provedl pitvu mumie medvěda hnědého, který ležel téměř 3500 let dokonale zachovaný ve zmrzlé divočině na východě Sibiře. Informovala o tom agentura Reuters. Tělo medvěda objevili v roce 2020 pastevci sobů na Velkém Ljachovském ostrově, jenž je součástí Novosibiřských ostrovů nacházejících se v Severním ledovém oceánu asi 4600 kilometrů východně od Moskvy.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extrémní teploty, které v oblasti panují, pomohly zachovat měkkou tkáň medvědice po dobu 3460 let

Extrémní teploty, které v oblasti panují, pomohly zachovat měkkou tkáň medvědice po dobu 3460 let | Foto: Michil Yakovlev | Zdroj: Reuters

„Tento nález je naprosto unikátní: kompletní mrtvé tělo prehistorického medvěda hnědého,“ uvedl Maxim Čeprasov ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku.

Extrémní teploty, které v oblasti panují, pomohly zachovat měkkou tkáň medvěda po dobu 3460 let. Stejně tak i zbytky poslední potravy, kterou jedl – ptačí peří a rostliny. Medvědice je podle popisu vysoká 1,55 metru a váží téměř 78 kilogramů.

Medvěd na kokainu, zmrzlině a marihuaně. Zvěř při návštěvách obydlených lokalit nachází omamné látky

Číst článek

„Vůbec poprvé se do rukou vědců dostalo mrtvé tělo zvířete s měkkými tkáněmi. Máme tak příležitost prozkoumat jeho vnitřní orgány i mozek,“ popsal Čeprasov.

„Genetická analýza nám ukázala, že se medvěd nijak neliší, pokud jde o mitochondriální DNA, od moderního medvěda ze severovýchodu Ruska – Jakutska a Čukotky,“ dodal vědec.

Medvědice byla podle něj stará dva až tři roky a zemřela na zranění páteře. Jak se dostala na ostrov, který je nyní od pevniny oddělen padesátikilometrovou úžinou, není jasné. Možná přešla po ledu, mohla přeplavat nebo byl tehdy ostrov součástí pevniny.

Ruský Dálný východ v posledních letech vydal mnohé mumie prehistorických zvířat. Nálezům napomáhá i tání věčné zmrzlé půdy vlivem klimatických změn. Vědci tam v uplynulých letech objevili mamuty, nosorožce srstnaté či mláďata lva jeskynního.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme