Ruští hackeři využívají slabé místo českého softwaru. Od září tak útočí na servery, zjistily americké úřady

Hackeři pracující pro ruskou rozvědku „globálně“ využívají slabého místa v softwaru české firmy JetBrains k útokům na servery, uvádějí ve společném prohlášení americké úřady. Podle oznámení Národní agentury pro bezpečnost (NSA), Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a amerického úřadu pro kybernetickou bezpečnost CISA trvají tyto snahy od září.

Washington/Praha (Aktualizováno: 22:28 13. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programování, hacker (ilustrační foto)

Podle úřadů trvají snahy hackerů od září (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Rusové podle Američanů využívají získaný přístup ke krokům, kterými by si zajistili trvalý přístup do narušených systémů. Firma ve uvedla, že byla o této zranitelnosti informována na začátku letošního roku, a dodala, že ji opravila v aktualizaci programu vydané 18. září. Americké úřady ve svém prohlášení připomínají dřívější ruskou operaci zaměřenou na software americké společnosti SolarWinds, která podle nich nesla podobné rysy.

‚Silné gesto.‘ Česko se připojilo k boji proti kyberzločincům, odmítá platit výkupné

Číst článek

Hackeři tehdy do hojně využívaného programu implantovali vlastní škodlivý kód, který si následně nic netušící zákazníci nainstalovali do svých systémů v rámci pravidelných aktualizací. Mezi mnoha oběťmi byly v roce 2021 i složky americké vlády. Nové americké varování se týká programu s názvem TeamCity, který při své práci používají vývojáři softwaru.

„Přístup k serveru TeamCity by škodlivým aktérům poskytl přístup ke zdrojovému kódu daného vývojáře... což by škodlivý aktér mohl následně využívat k operacím v dodavatelském řetězci,“ píše se v úvodu zprávy.

„Od vydání záplaty naše zákazníky kontaktujeme přímo nebo je prostřednictvím veřejných příspěvků motivujeme k aktualizaci softwaru. Vydali jsme také speciální opravu zabezpečení pro organizace používající starší verze TeamCity, které nemohly upgradovat včas. Kromě toho se zákazníky sdílíme nejlepší bezpečnostní postupy,“ sdělil vedoucí bezpečnosti JetBrains Yaroslav Russkih.

Podle statistik, které má JetBrains k dispozici, v současnosti provozují neopravený software méně než dvě procenta uživatelů. Firma dodala, že chyba zabezpečení se týká pouze místních případů, zatímco cloudová verze ovlivněna nebyla

Zasaženým organizacím, které zmíněnou aktualizaci okamžitě nepoužily a nepřijaly ani jiná opatření, doporučují američtí vyšetřovatelé, aby počítaly s narušením systémů a zahájily „pátrání po hrozbách“.

Univerzitu obrany napadli hackeři. Unikla data pracovníků a vyučujících včetně finančních výkazů

Číst článek

NSA, FBI a CISA na hodnocení problému spolupracovaly s polskou vojenskou rozvědkou a britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC). Agentury zatím identifikovaly „omezený počet“ obětí a soudí, že ruští hackeři jsou stále v „přípravné fázi své operace“. Po narušení systémů podle nich posilovali svá oprávnění, vytvářeli „zadní vrátka“ a prováděli další kroky pro vytvoření dlouhodobého přístupu do daných sítí.

Program TeamCity vývojářům slouží ke kontrole toho, zda jejich zásahy do zdrojového kódu nebudou vyvolávat problémy v dříve vytvořeném softwaru. Podle amerických úřadů a jejich partnerů v Polsku a Británii skrze něj mohou hackeři proniknout do sítí desítek vývojářských společností a následně připravit „těžko odhalitelné“ nástroje.

TeamCity byl v médiích skloňován už v roce 2021 v souvislosti s narušením systémů SolarWinds. Hackeři při něm mohli podle některých zdrojů využít právě software od JetBrains, společnost ale jakékoli napojení na rozsáhlé útoky odmítla a nové americké prohlášení jí roli v tomto incidentu nepřipisuje.

JetBrains v roce 2000 založili v Praze tři ruští programátoři, za následujících dvacet let pak firma získala více než 1000 zaměstnanců. Její software v minulosti využívaly i společnosti Google, Hewlett Packard, Samsung, Volkswagen nebo také americká vesmírná agentura NASA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme