Antivirus: ransomwarový gang LockBit se oklepal z policejního zásahu a vydírá další oběti

Dva zatčení pachatelé, zajištěné servery a kryptoměnové peněženky. Zátah na jednu z nejnebezpečnějších kyberkriminálních skupin měl ukončit sérii vyděračských útoků. Jenže ostatní pachatelé v nich pokračují. Nově jako pomstu plánují útoky na státní úřady.

internet Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hackeři, podvod, technologie, počítač (ilustrační foto)

hackeři, podvod, technologie, počítač (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Hackli jsme hackery.“ Tak prezentovala skupina vedená americkou FBI a její britskou obdobou NCA zásah proti kyberkriminální skupině LockBit. Ta útočila na oběti po celém světě, kradla a šifrovala jejich data a následně požadovala výkupné: za obnovení dat i za to, že je nezveřejní.

Přehrát

00:00 / 00:00

LockBit je známý tím, že ani po zaplacení výkupného dohodu nedodrží a data zveřejní nebo prodá dál. Jak je skupina nebezpečná? Poslechněte si Antivirus

Podle amerických úřadů zaútočili pachatelé na více než dva tisíce společností a na výkupném získali okolo 120 milionů dolarů. Letos v únoru se jim podařilo získat přístup k justičním datům v americkém okrese Fulton, kde probíhá i mimořádně sledované vyšetřování exprezidenta Donalda Trumpa.

Únik dat tedy ohrožuje nejenom tento případ, ale i další, kde hrozí třeba zveřejnění jmen utajených svědků.

Po aktuálním zásahu bezpečnostních složek skončili dva údajní členové LockBit gangu za mřížemi, policie zmrazila prostředky na kryptoměnových peněženkách a veřejnost má nově k dispozici nástroj na rozšifrování souborů, ke kterým se pachatelé v minulosti dostali.

Jenže zločinecká skupina má pravděpodobně desítky členů, kteří se po policejní razii přeskupili a pokračují v útocích. Na seznamu obětí mají i šest tuzemskách společností, převážně průmyslových podniků. Před skupinou varovala i zpráva českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost z loňského srpna, podle které bude obětí přibývat.

Česko má přitom s vyděračskými kyberzločinci řadu zkušeností: ransomware se nevyhnul brněnské Univerzitě obrany, ochromil činnost Ředitelství silnic a dálnic a zkomplikoval provoz několika nemocnic.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme