Fakulta VŠE ruší bakalářské práce. ‚Umělou inteligenci je nereálné odhalit,‘ vysvětluje děkan

Fakulta podnikohospodářská Vysoké školy ekonomické od příštího akademického roku ruší bakalářské práce. Nově budou muset studenti místo toho absolvovat projekt, ze kterého bude zřejmé, že se jedná o jejich vlastní tvorbu. Změna nastala kvůli rozšíření umělé inteligence, která dokáže za studenta bakalářskou práci v podstatě napsat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počítač, psaní, klávesnice

Univerzity vymýšlejí jak čelit použití AI v akademickém prostředí (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Při dobře zvládnutých dotazech dokáže podstatnou část bakalářské práce vytvořit umělá inteligence. Proto je namístě nahradit bakalářské práce projekty, ze kterých je více zřejmé, že se jedná o vlastní práci studenta,“ uvedl pro server E15 děkan fakulty Jiří Hnilica.

Strašák jménem umělá inteligence? O práci vás nepřipraví, jen ji změní k lepšímu, tvrdí expert

Číst článek

Nově tak budou studenti muset plnit takzvané bakalářské projekty. Bude se jednat například o studijní stáže v zahraničí či výzkumné a podnikatelské projekty.

O změně rozhodla fakulta po poradě s odborníky, kteří potvrdili, že zavést systém, který by zvládl použití umělé inteligence odhalit, je nereálné.

Na pražské VŠE se změna zatím týká pouze Fakulty podnikohospodářské. Jiné fakulty zatím změny neplánují. Zároveň půjde jen o nahrazení bakalářských prací.

U diplomové práce se totiž předpokládá, že jde student více do hloubky a využívá pokročilejších výzkumných metod a analytických dovedností, vysvětluje dále změny Hnilica.

Další vysoké školy

I přestože některé aplikace detekují využití AI, nejsou schopné to stoprocentně prokázat. „Vygenerovaný text je totiž vždy svým způsobem originální, aplikace na detekci AI jsou tak vlastně k ničemu,“ popsal metodik výukových inovací Jakub Havlíček.

Nová aplikace pozná texty od umělé inteligence. Vytvořil ji student a má bojovat s plagiátorstvím

Číst článek

S použitím AI v akademických pracích se potýkají všechny vysoké školy. Univerzita Karlova pro jejich detekování využívá systém Turnitin.

Ten ale zvládá umělou inteligenci odhalit pouze v případě, že je text v angličtině. „Musíme přehodnotit zejména rozsah prací,“ říká mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek. 

Další vysokou školou, která zavádí v souvislosti s AI změny, je Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně. Vyučující texty nahrazují úlohami, prezentacemi a projekty. 

Některé vysoké školy se použití umělé inteligence nebrání. Studenti však musejí její použití ocitovat. Existují dokonce závěrečné práce, které se soustředí na její využití. Zákonitě pak umělou inteligenci při tvorbě využívat musí. 

ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme