Znásilnění ve virtuální realitě? V Británii se policie zabývá sexuálním napadením avatara nezletilé dívky

Britská policie vyšetřuje sexuální napadení avatara dívky mladší šestnácti let ve virtuální realitě, potvrdil to předseda Asociace policejních a kriminálních komisařů. Přestože útok nezpůsobil fyzickou újmu, tak přivodil poškozené dívce psychologické trauma, píše Daily Mail. Podle BBC kauza vzbudila mezi lidmi debatu o tom, jak právně nakládat s virtuálními útoky.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak ošálit mozek? Američané testují léčbu duševních problémů virtuální realitou. Pomoci může i na Ukrajině

Lidé v Británii začínají řešit právní ukotvení virtuálních sexuálních napadení | Zdroj: Shutterstock

„Metaverzum, do kterého spadají všechny druhy virtuálních 3D prostorů, poskytuje místo pro násilníky páchat trestné činy i na dětech, které pak mohou mít celoživotní psychické následky,“ napsal Ian Critchley z Národní rady policejních velitelů, uvedla BBC. Organizace vyzvala platformy, aby udělaly více pro ochranu svých uživatelů.

Na incident byla v roce 2023 podána stížnost a díky němu se jím začala zabývat policie. Další podrobnosti k impulzu k zahájení vyšetřování komisaři neuvedli. Podle Daily Mail se útok odehrál ve hře pro virtuální realitu, ale policie nespecifikovala, ve které.

‚Stejné trauma jako v realitě‘

Jeden z policistů uvedl, že oběť utrpěla „podobné trauma jako někdo, kdo byl fyzicky znásilněn“. Dopad útoku na dívčina avatara byl údajně zesílen kvůli pohlcující povaze zážitku z virtuální reality.

Nahé fotky z internetu už nikdo nesmaže. Dospívající to často podceňují, varuje kriminalista

Číst článek

Britské trestní právo ale vyžaduje pro klasifikaci znásilnění a sexuálního napadení fyzický kontakt. Objevily se proto názory, že je třeba provést právní změny, aby bylo zajištěno, že osoby odpovědné za sexuálně motivované útoky na postavy ve virtuálních světech, mohou být účinně stíhány a potrestány.

Jiní však naznačují, že již teď mohou existovat zákony, například proti vytváření umělých obrázků zneužívání dětí, které by mohly být použity jako základ pro stíhání v případech virtuálního světa.

Není to první probíraný případ sexuálního napadení v této oblasti. V roce 2022 výzkumnice Nina Jane Patelová odhalila, že byla zneužita ve virtuálním světě provozovaném společností Meta s názvem Horizon Venues (nyní součást Horizon Worlds).

„Byla jsem obklopena třemi až čtyřmi mužsky znějícími postavami, které mě začaly sexuálně obtěžovat ve verbálním smyslu a pak sexuálně napadali mého avatara,“ popsala Patelová.

Sex od 15 let, sexting legálně až od 18, varuje policie. Posílání intimních fotek je mezi dospívajícími běžné

Číst článek

Řekla, že: „Použili misogynní jazyk a nadále se dotýkali jejího avatara způsobem, který lze popsat pouze jako sexuální napadení.“ Patelová dodala, že se obává, že by v budoucnu mohly technologie způsobit, že někdo skrz ně sexuální napadení i fyzicky pocítí.

Virtuální osobní hranice

Národní kriminální agentura již dříve varovala, že policie bude muset být v budoucnu připravena řešit virtuální sexuální útoky.

Společnost Meta ve svém prohlášení po dřívějším sexuálním virtuálním napadení uvedla: „Popsaný druh chování nemá na naší platformě místo, a proto máme pro všechny uživatele automatickou ochranu, tzv. osobní hranici, která udržuje neznámé lidi pár stop od vás.“

„Přestože jsme před zveřejněním tohoto příběhu nedostali žádné podrobnosti o tom, co se stalo, podíváme se na to, až budeme mít podrobnosti k dispozici,“ reagovala společnost Meta na aktuální incident.

Meta také využívá řadu technologií speciálně navržených k omezení vystavení dospívajících uživatelů urážlivému obsahu a interakcím s lidmi, které neznají.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme