Voyager 2 žije. NASA zachytila ‚srdeční tep‘ sondy, se kterou před týdnem ztratila kvůli chybě kontakt

Už více než týden pohřešují vědci americké vesmírné agentury NASA legendární sondu Voyager 2. Miliardy kilometrů vzdálená loď, která se Zemí dočasně ztratila kontakt, nicméně žije. NASA v úterý zachytila její signál.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu

Sonda odstartovala z Floridy v roce 1977 s cílem prozkoumat Sluneční soustavu | Zdroj: NASA / JPL

Signál, který NASA zaznamenala, byl takzvaný srdeční tep sondy Voyager 2. Znamená to, že 46 let starý přístroj je „na živu“ a funguje. Agentuře AP to oznámila projektová manažerka NASA Suzanne Doddová.

Signál se podařilo zachytit obřími anténami ze systému Deep Space Network, tedy ze Sítě hlubokého vesmíru, které jsou vystavěné po celém světě. Podle Doddové se experti NASA pokusí natočit anténu sondy znovu k zemi.

Pootočení antény

Loď vzdálená miliardy kilometrů od Země ztratila spojení ve chvíli, kdy řídící centrum omylem vyslalo špatný příkaz. Anténa se pak pootočila o pouhá dvě procenta, stačilo to ale na přerušení komunikace se Zemí.

NASA ztratila kontakt se sondou, která je 19 miliard kilometrů od Země. Důvodem je posunutá anténa

Číst článek

Odborníci teď budou vícekrát naslepo vysílat správný příkaz v naději, že se jim povede Voyager zasáhnout.

Signál cestuje 19 miliard kilometrů 18 hodin. Když se to nepodaří, budou muset počkat do října na automatický restart systémů.

Sonda Voyager 2 odstartovala v roce 1977. Má za sebou průzkum Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. V mezihvězdném prostoru se pohybuje už pět let.

Dvojčetem sondy je Voyager 1. Ten je už 24 miliard kilometrů daleko a je tak od Země nejvzdálenějším lidským strojem.

Dominik Tesár, kac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme