České středoškoláky opět lákají studijní pobyty v zahraničí. Předcovidovým číslům se prodeje nerovnají

Zájem o zahraniční studijní pobyty se pomalu vrací na předcovidovou úroveň. A to i přes rostoucí ceny. Potvrzují to pořadatelské společnosti, které oslovil Radiožurnál. V průměru si lidé za své pobyty v zahraničí připlatí ve srovnání s loňským rokem zhruba deset procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti ve škole (ilustrační foto)

Letos si za studijní pobyty zákazníci připlatí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Já jsem si svůj pobyt hrozně užil. Doteď mám kontakty na kamarády ve Španělsku, za kterými bych se chtěl letos vydat,“ vypráví 18letý student českobudějovického gymnázia Jan Malát.

Zdokonalit svou angličtinu naposledy odjel loni do Anglie, a to na dva týdny. „Tento konkrétní pobyt mě vyšel na zhruba 60 tisíc korun,“ upřesňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studijní pobyty v zahraničí opět lákají české studenty. Téma pro Barboru Kladivovou

O trochu levněji by pobyt Honzu vyšel, kdyby bydlel v rodině. Zvolil ale jiné ubytování. „Zvolil jsem raději rezidenci, protože jsem chtěl mít svoje soukromí. A řekl bych, že i strava je lepší než v rodinách, protože ta se nemusí přizpůsobit třeba vašim dietám,“ doplňuje.

Studentů, kteří se chtějí zdokonalit v cizím jazyce a získat nové zkušenosti, opět přibývá. Přesto se jejich počty stále nerovnají těm před vypuknutím pandemie koronaviru.

„Řekla bych, že jsem zhruba na 85 procentech toho, co jsme prodali minulý rok a zhruba na 90 procentech toho, co jsme prodali v období před covidem,“ přibližuje Sabina Nováková, manažerka společnosti Education First.

Dražší kurzy

Jenže letos si za studijní pobyty zákazníci připlatí, a to v průměru deset procent. Týden studijního pobytu v zahraničí může studenty vyjít i na dvacet tisíc korun. Cena měsíčních pobytů tak může vystoupat i k 80 tisícům korun. Na některých položkách jde ale podle Novákové ušetřit.

„Pokud budu porovnávat období před covidem a současný rok, tak se ceny zvedly. Museli jsme reagovat na vlnu inflace, která byla v Česku jedna z nejvyšších v Evropě. Ceny se nám podařilo udržet ve zvýšení o zhruba dva až tři tisíce. Největší nárůst v doprovodných položkách jsme zaznamenali hlavně u transferů, a to primárně kvůli zvýšené ceně pohonných hmot. Nicméně tyto položky si studenti od nás nemusí koupit,“ podotýká.

Střední školství potřebuje urgentní změnu. Navýšit kapacity čtyřletých gymnázií, říká sociolog Prokop

Číst článek

I přes vysokou inflaci ale rodiče na vzdělání svých dětí nešetří a roste tak počet těch, kteří je posílají na čtyřtýdenní kurzy.

„Pokud jde o ekonomickou krizi, trochu to poznat je. Nicméně loni a letos zafungoval fenomén odložené spotřeby, takže letos máme více zákazníků než loni a hlavně rodiče nešetří na svých dětech. Jde také o to, že pokud dítě dokáže složit zkoušku CAE tak na většině středních škol a gymnázií nemusí dělat maturitní zkoušku z angličtiny,“ dodává Karel Klusák, ředitel společnosti Intact.

Dospělí jezdí nejčastěji na jeden týden. Podle Klusáka ale roste i zájem seniorů o studium v zahraničí. A jaké destinace jsou nejoblíbenější? 

„Nejžádanějšími destinacemi především pro anglické pobyty jsou Velká Británie, Malta a Kypr, pro německé jazykové kurzy jsou to německy hovořící země jako Rakousko a Německo,“ vyjmenovává Alexandra Janoušek Kostřicová ze společnosti Student Agency.

Studenty láká například i Amerika – hlavně New York, Miami nebo třeba San Diego.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme