Věda pro děti: Jiný kraj, jiný mrav. Kde je normální krkat, plivat a kde se nesmí smrkat?

Určitě znáte přísloví: Jiný kraj, jiný mrav. Platí to, i co se týče hygieny. Co přijde normální nám, je v jiných zemích bráno jako zvláštní a nás zase může na cestách do zahraničí dost věcí šokovat.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Japonsku je neslušné na veřejnosti smrkat

V Japonsku je neslušné na veřejnosti smrkat | Zdroj: Shutterstock

Češi patří k čistotným národům. Osobní hygieně věnují docela dost času. Sprchují se zpravidla před spaním, někteří lidé i ráno. Také je zvykem nosit doma pantofle nebo zkrátka jiné boty než venku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiný kraj, jiný mrav. Kde je normální krkat, plivat a kde se nesmí smrkat?

Například Američané ale chodí doma v botách, které nosí venku. A to bez ohledu na počasí nebo typ podlahy. Typické pro Američany také je, že se sprchují až ráno. A méně si myjí ruce, po toaletě většinou umytí rukou vynechají.

Jak je to v Číně

V Číně je považováno za velmi neslušné smrkat na veřejnosti. Pokud si na ulici vytáhnete a kapesník a utřete si nos, budou vás považovat za velmi nevychovaného člověka. Naopak popotahování a plivání hlenů je bráno jako normální.

Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

Číst článek

Plivání je obecně v Číně běžné. Dokonce jsou na veřejnosti nebo v restauracích nainstalována plivátka.

Překvapit mohou i toalety. Na vesnicích je dodnes poměrně běžné, že jako záchod slouží obyčejná jáma. Někde jsou turecké záchody, kde se při vykonávání potřeby sedí na bobku. Vykonávat potřebu v podřepu je obecně bráno jako zdravější a přirozenější než v sedě. Turecké záchody se ale používají i jinde.

Kam a jak si odskočit

V různých částech Asie se také liší očištění po vykonání potřeby.

Pokud se používá toaletní papír, často se musí házet do koše, a ne do záchodu. Někde se vůbec nepoužívá a místo toho se člověk musí očistit vodou.

Věda pro děti: Barvy nás ovlivňují víc, než si myslíte. Proč modrá potlačuje chuť k jídlu?

Číst článek

Toaletní papír totiž nepoužívají skoro 4 miliardy lidí na celém světě. Je to buď kvůli nedostatku stromů v oblasti, nebo jde zkrátka o příliš velký luxus. K očistě po toaletě se používá často levá ruka, jí se pak výhradně pravou.

V Japonsku je možné zase narazit na supermoderní toalety. Mají tam třeba vyhřívané sedátko, bezdotykové splachování, možnost mýt a osušit intimní partie nebo si k vykonání potřeby nechat zahrát hudbu.

V Japonsku je také rozdíl oproti Americe rozdíl v přezouvání. Japonci se přezouvají a mají například speciální pantofle i na toaletu.

Ve Vietnamu je naopak možné při jídle hlasitě mlaskat a krkat. Strávník tím dává najevo, že mu chutná.

Indie, krávy a špinavá voda

A pak je tu Indie. Odpadky se vyhazují na ulici, nikdo netřídí odpad, na ulici je plno kravských lejn, která se neuklízejí. Krávy se pohybují i v ulicích. Jsou tu otevřené kanalizace, tedy smrduté stoky. Indové také často uplivávají a na toaletu si leckdy odskočí kamkoliv.

Lidé se sice umývají, ale zdrojem očisty může být jakákoliv voda, i ta špinavá. Jako sprcha může posloužit i bouřková přeháňka.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme