Věda pro děti: Rubikovu kostku skládají lidé nohama nebo ve vesmíru. Kdo ji vynalezl a kdy to bylo?

Rubikova kostka | Zdroj: Shutterstock

Hlavolam testuje vynalézavost svého řešitele. Nejčastěji si pod tímto slovem představíme nějakou mechanickou věcičku, třeba Rubikovu kostku. Oblíbené jsou ale i různé šifry, matematické úlohy, sudoku nebo logické hry. Lámáním hlavy se lidé baví už odnepaměti. Rubikova kostka patří mezi ty nejoblíbenější, připomíná Rádio Junior.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavolamy jsou stejně staré jako lidstvo. Různé logické hádanky a hříčky pro trénink mozku i prstů tvořili lidé od pradávna. Podle dochovaných zdrojů byly určitě hlavolamy součástí života starých civilizací, hlavně na Dálném východě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rubikovu kostku lidé složili ve vesmíru i na Everestu. Kdo ji vynalezl?

Hlavolam je vlastně nějaký problém, hádanka, malá záhada, kterou je třeba vyřešit. Hlavolam testuje svého řešitele, jak vynalézavý je a jestli se mu opravdu podaří najít řešení.

V moderní době pak můžeme historii hlavolamů počítat od přelomu 19. a 20. století. V té době se objevují první sběratelé hlavolamů a také noví vynálezci. A některé hlavolamy se stávají doslova obrovskými trendy.

Jedním z nejznámějších a nejpopulárnějších hlavolamů na světě je určitě Rubikova kostka. V roce 2024 jí bude 50 let a vynalezl ji sochař a architekt Ernö Rubik z Maďarska v roce 1974.

Jak je možné, že je i po tolika letech populární? Lidé si zkrátka rádi hrají, soutěží a baví je potrápit vlastní mozek. Jakmile se člověk naučí složit Rubikovu kostku, chce se zlepšovat, složit ji rychleji, lámat rekordy. Je to vlastně sport.

Věda pro děti: Z čeho se vyrábí marshmallow a podle jaké rostliny se jmenuje?

Číst článek

Navíc se objevují těžší tvary, přidávají se vrstvy, ale taky typy omezení. Lidé sdílí na internetu různé strategie a postupy. Rubiková kostka byla navíc složena i ve vesmíru nebo na vrcholu Everestu.

Dokonce se konají i mistrovství světa ve skládání Rubikovy kostky. První bylo už v roce 1982 a v komisi byl sám vynálezce hlavolamu. Skládalo se načas, to je takzvaný speedcubing.

Dnes se soutěží i v disciplíně, kde se skládá se zavázanýma očima nebo třeba pomocí nohou. Podle odborníků ještě další desítky let lepší hlavolam nepřijde. Musel by být založen na úplně novém principu.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme