‚Čtvereček s malůvkou složitého bludiště na stole.‘ QR kód, další zabiják restaurací

Že to v poslední době nemají restaurace vůbec lehké, je očividné. Doba covidová se podepsala na tržbách a doba inflační se podepisuje na cenách, které jsou pro zákazníky často neakceptovatelné, i když mohou odrážet realitu. Ani jedno není dobrou zprávou a otázka zní, zda nenastává soumrak restaurační gastronomie.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tradiční jídelní lístky stále častěji nahrazují QR kódy

Tradiční jídelní lístky stále častěji nahrazují QR kódy | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Nedávno jsem se dostala ke statistikám, kde se píše, že návštěvnost restaurací v době obědů klesá. Nahoru šly ceny každodenních oblíbených jídel, jako je gulášek, smažák a řízek. Bývalým strávníkům se v taškách vedle notebooků uvelebily krabičky s jídlem z domova.

Hospodskou hotovku nahrazuje pořádný krajíc chleba se salámem a domácí kyselá okurka. Posezení v restauraci o polední přestávce už stále častěji není na pořadu dne. Jídlo z domu vyjde levněji, a to je to, oč tu běží.

A to není vše

Současnost si díky postupujícím technologiím připravila ještě jeden „dáreček“. Strach z covidu nutil provozovatele restaurací až k podivnostem. Například každý jídelní lístek se po použití utíral hadříkem s dezinfekcí, aby zákazník získal pocit bezpečí, tedy pokud nebyla restaurace z vůle státu úplně zavřená.

První spojení s tenisem už v roce 1509. K Wimbledonu tradičně patří i jahody se šlehačkou

Číst článek

Poté dostali provozovatelé nápad. Místo jídelníčku na stoly pohodili QR kód, stačilo si nainstalovat aplikaci, sejmout čtvereček s malůvkou složitého bludiště svým mobilem a jídelníček jste měli obratem na displeji. Konec problémů pro restauratéry, kteří navíc zjistili, jak se dá ušetřit na tisku jídelníčku i jednoduše upravovat ceny, vždy nahoru, kam jinam, aniž by se musely přeškrtávat. V tom horším případě, když byl lístek už hodně popsán, draze tisknout novou nabídku s krátkou životností.

QR kód všechny trable šmahem vyřešil a v restauracích se zabydlel a rozlézá se skoro rychlostí toho, kvůli čemu byl zaveden.

Vše má své ale…

O italském Amalfi jsem psala nedávno a v souvislosti s tímto zamyšlením mi vyvstala vzpomínka. Zašla jsem tam na oběd do jedné z místních dražších restaurací. Jídlo se podávalo v patře na příjemné terase, pod kterou životem pulzovala úzká ulička Amalfi.

Pokácená třešeň otce George Washingtona a třešňový štrúdl

Číst článek

Terasa se zdála plně obsazená, ale kupodivu se místo našlo. Stoly byly obsazeny americkými turisty z výletní lodi podobné velké továrně s mnoha patry a okny. Hledali kousek stínu, osvěžení a něco dobrého na zub, právem se chtěli na chvilku zastavit, najíst se a odpočinout si.

Já jsem také nehledala nic jiného, ale první, co mě dostalo, bylo zjištění, že všichni, všichni!, civí do telefonů. Z displeje chytrého telefonu se nenajíte, myslím si pohrdlivě... a za chvilku do něj civím také.

V restauraci nebyl žádný jídelní lístek, jenom nabídka formou QR kódu. Nadšená jsem z toho nebyla a celá záležitost je skvrnkou na jinak dokonalém jídlu a obsluze.

Ještě pozoruhodnější zkušenost mám z britského řetězce Wetherspoon vlastnící skoro tisícovku pubů a hotelů v Británii a Irsku.

V restauracích řetězce Wetherspoon přijde zákazník ke stolu, sejme kód umístěný v rohu a objedná vše od jídla po zákusek a pití přímo z telefonu | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Často sem nezabloudím, ale někdy nelze odmítnout pozvání syna Petra, který tyhle hospody miluje. Prý tady skvěle a levně vaří, což u studenta chápu, a při jídle má navíc možnost pozorovat letité pány při důležitých rozhovorech u pinty piva. Jak jsem zjistila, není to ten zásadní důvod, proč sem rád chodí. Tím je QR kód.

Má u společnosti svůj účet. Přijde ke stolu, sejme kód umístěný v rohu, objedná vše od jídla po zákusek a pití přímo z telefonu. Jedním kliknutím objednávku zároveň se zaplacením přes Google Pay odešle. Ta putuje spletitou a dalekou sítí internetu, bůhví kolik kontinentů při tom navštíví, až dojde do pokladny, vedle které sedíme.

Za pár chvil je u stolu obsluha se vším, co jsme chtěli, a není při tom nutné vyslovit jediné slůvko, věnovat jediný pohled a rozdat jediný kousek úsměvu. Je to fajn, ale trochu smutné, nemyslíte?

Vidět Neapol a…. Užít si ji! Dejte si pizzu v papíru, sladké Sfogliatelle či medové kuličky Struffoli

Číst článek

Mám prosbu

Přese všechny výhody a nevýhody „Quick Response“ chci říct, že vynálezci z Japonska – Takayuki Nagaya a Masahiro Hara – si zaslouží poděkování. Jejich QR kód je na světě už od roku 1994, za dva roky bude třicátníkem v plné fyzické i intelektuální síle. To nás asi čekají věci…

Myslím, že si gastronomie už vybrala a zařídí se podle toho, sama bych chtěla s čistým svědomím prohlásit, ať je QR kód v restauracích plně využíván. Ale také bych si přála, aby na každého konzervativně smýšlejícího návštěvníka čekal krásný papírový barevný jídelní lístek.

Patří to ke stolování, ne každý chce v restauraci civět na displej svého mobilu. A koneckonců ne každý už má „chytrý“ mobil a někdo si ho ani do restaurace brát nechce.

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme