Houbařit je možné i v zimě. Penízovkou nebo uchem jidášovým se dá zpestřit i štědrovečerní menu

Kdo umí hledat, nosí z lesa plné košíky i v těchto dnech. Některé zimní houby navíc mají podle mykologů léčivé účinky. Doporučují se ale vyhýbat houbám přemrzlým. Naopak penízovku sametonohou nebo ucho jidášovo je možné sbírat, i když mrazem projdou, doporučuje pro Český rozhlas Olomouc mykolog Jiří Polčák.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zimní úroda hub nasbíraná mykologem Jiřím Polčákem

Zimní úroda hub nasbíraná mykologem Jiřím Polčákem | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Že se i během zimního období dá nasbírat široká škála hub, potvrzuje mykolog Polčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Houbařit se dá i v zimě, tvrdí mykolové z regionu. Jakými houbami si můžete zpestřit štědrovečerní večeři?

„Mimo typické houby, které v tuto dobu rostou, se podařilo nasbírat třeba ještě pozdně podzimní druhy, jako je strmělka veliká, dokonce tady máme žampiony – pečárku ovčí, velice chutnou, a jednou čirůvku fialovou a taky jedlou a krásně zbarvenou s modrým třeněm čirůvku dvoubarevnou,“ vypočítává nad nasbíranou úrodou Polčák.

„A samozřejmě nechybí hlívy. Z těch typických vánoční houba - penízovka sametonohá. Je to výborná jedlá houba, má léčivé účinky podobně jako hlíva. Roste především na vrbách,“ dodává.

Za houbu považují i záchodovou štětku. Aplikacím na určování hub v mobilu se nedá věřit, říká odborník

Číst článek

Čerstvými houbami je možné obohatit i štědrovečerní jídelníček. Polčák doporučuje právě vánoční houbu – penízovku sametonohou. „Je to nádherně medově zbarvená houba. Sbíráme jenom kloboučky,“ radí.

Varování před přemrzlými plodnicemi pro tuto houbu neplatí. „Obsahuje něco jako nemrznoucí směs,“ glosuje mykolog.

Mykolog Jiří Polčák ukazuje nasbírané houby | Foto: Blanka Mazalová | Zdroj: Český rozhlas

Stejnou výjimku má také ucho jidášovo, které sice na pohled vypadá nevábně a scvrkle. Stačí ale houbu doma namočit, až nabobtná. „Je to také léčivá houba a upravuje se třeba do rizota, nicméně zvláštní dobrou chuť nemá,“ uznává Polčák.

Právě teď je čas i na hřib smrkový a suchohřiby hnědé. „Ale dávejte pozor, protože plodnice jsou přemrzlé. Něco už leželo pod sněhem,“ nabádá mykolog.

Houby doporučuje využít třeba do polévky servírované o Vánocích. „Člověk má radost, že udělal něco pro své zdraví, že se prošel po lese,“ dodává a zdůrazňuje, ať lidé sbírají jen ty houby, které bezpečně znají.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme