S operací cévních výrůstků pomáhá 3D model. ‚Je to jako GPS navigace v neznámem terénu,‘ říká lékařka

Lékaři z Fakultní nemocnice v Brně se na modelu vytištěném 3D tiskárnou připravili na operace cévních anomálií u dvou dětí. Výrůstky na cévách se pacientům neustále zvětšovaly a komplikovaly jim pohyb. 3D modely využívají často třeba ortopedové pro znázornění kostí. U měkkých tkání ale vznikají jen výjimečně.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři z Fakultní nemocnice v Brně se na modelu vytištěném 3D tiskárnou připravili na operace cévních anomálií

Lékaři z Fakultní nemocnice v Brně se na modelu vytištěném 3D tiskárnou připravili na operace cévních anomálií | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Pětiletá Verunka přišla na kontrolu k lékařce Olze Koškové z Fakultní nemocnice Brno. Ta jí před rokem a půl odoperovala cévní výrůstek. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Michala Šafaříka o operaci cévních výrůstků

„V osmi měsících začala Verunka cvičit a při tom jsem říkala, že tohle už není její ramínko a něco tam je. Když jsme zašli na kontrolu, tak mi sestřička řekla, ať na to nesahám a ať jdeme za ortopedem,“ popisuje Verunky maminka. Do tří a půl roku Verunce útvar narostl, že byl velký jako mužská dlaň.

Podobný příběh vypráví i maminka Adama. Tomu podobný výrůstek lékaři našli ultrazvukem dokonce už před narozením. „Při prvním ultrazvuku měl výrůstek asi dva centimetry, při porodu už 15 na 20 centimetrů. Sahal mu až na krk a pod paži,“ vysvětluje.

Vědci pracují na kloubních náhradách vyrobených na 3D tiskárně. Pomoc by měly pacientům s artrózou

Číst článek

Výrůstky oběma dětem bránily v pohybu i zdravému vývoji. „Představte si to jako balonek, který je pod kůží. Je naplněný lymfou nebo žilní krví,“ říká lékařka Olga Košková. Podobné cévní anomálie jsou vrozené a relativně vzácné. Často je jejich operace podle lékařů i nebezpečná.

„Balonek měl obsah asi 200 mililitrů krve a jeho stěna je velice tenká. V okamžiku, kdy ho porušíte, z něj vyteče obrovské množství krve, ale balonek se okamžitě začne plnit znovu, tím pádem odebere množství krve z celého organismu,“ osvětluje Košková.

Petr Marcián lékařům vytiskl trojrozměrný model cévních útvarů obou dětí | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Na obě operace se lékaři museli co nejlépe připravit. Začali proto spolupracovat s brněnským Vysokým učením technickým. Přišli jsme k 3D tiskárně na Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky VUT. Petr Marcián tady lékařům vytiskl trojrozměrný model cévních útvarů obou dětí. Jako vzor měl snímky z magnetické rezonance.

Lékaři v Československu poprvé transplantovali slinivku před 40 lety. Nyní jich IKEM dělá až 40 ročně

Číst článek

„Ty snímky si představte, jak kdybych vás prostě rozřezal na pile. Vidíme tam jednotlivé struktury, jako kdybyste nakrájel salám. Takže máte v každém řezu nějakou informaci. Pak jenom z každého kolečka vyberete dílek, který vás zajímá a naskládáte je za sebe,“ popisuje Marcián.

Dílky si pak můžeme představit jako kostky lega. 3D tiskárna je pak vrstvu po vrstvě naskládala na sebe a vytvořila model cévního výrůstku. Výsledek se v přípravě na operaci Olze Koškové osvědčil.

„Na magnetické rezonanci vidíte výrůstek pořád jen dvourozměrně. Díky zvětšenému trojrozměrnému modelu jsem mohla vidět, kde jsou různé obliny nebo céva, která útvar zásobuje. Věděla jsem, kde přesně co bude. Je to jako kdybyste dostali GPS navigaci v terénu, který neznáte. Provede vás bezpečně neznámým územím,“ vykládá doktorka.

Příprava se lékařům vyplatila. Obě operace se povedly. „Teď se oba pacienti vyvíjejí úplně normálně, motoricky jsou naprosto v pořádku a jediné, co jim zbylo, je tenká jizva,“ uzavírá.

3D modely vznikají často v ortopedii, kde znázorňují kosti. Modely měkkých tkání jsou ale novinka. Brněnským lékařům se osvědčily a na podzim podle nich odoperují další děti.

Jako vzor Petr Marcián použil snímky z magnetické rezonance | Foto: Michal Šafařík | Zdroj: Český rozhlas

Michal Šafařík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme