Virolog: Je velká naděje, že lék paxlovid bude fungovat proti dnešním i příštím variantám koronaviru

Společnosti Pfizer a BioNTech oznámily, že zahájily klinické testy své koronavirové vakcíny upravené speciálně na variantu omikron. Podle virologa Pavla Plevky by výsledky mohly být k dispozici během dvou měsíců. „Vakcína se od té minulé liší minimálně, bude ověřena účinnost proti viru a to, že nepůsobí žádné nežádoucí efekty,“ vysvětluje Plevka ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virolog Výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity Pavel Plevka

„Mechanismus jeho působení je úplně jiný než u vakcín, takže je velká naděje, že bude fungovat proti všem variantám, které se už šíří v populaci, i proti těm, které by mohly vzniknout,“ věří virolog v paxlovid | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Podle Plevky se ale může stát, že omikronová vlna opadne rychleji, než budou k dispozici upravené vakcíny, v řadě zemí západní Evropy už totiž kulminuje. Důvodem k optimismu je i příchod účinných léků, které brání množení koronaviruv lidském těle spolu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

„Velkou nadějí je lék paxlovid. Mechanismus jeho působení je úplně jiný než u vakcín, takže je velká naděje, že bude fungovat proti všem variantám, které se už šíří v populaci, i proti těm, které by mohly vzniknout,“ věří virolog, vedoucí výzkumné skupiny strukturní biologie na institutu CEITEC. 

Lék se podává lidem, u kterých už nemoc propukla. A podle klinických studií účinkuje i u pacientů s vážnějšími symptomy – třeba i když už potřebují kyslík.

Očkování je za 800, léčba koronaviru molnupiravirem bude stát okolo 15 tisíc korun na člověka, řekl Vojtěch

Číst článek

Omikron by také měl způsobovat méně závažné průběhy onemocnění než předchozí mutace. Srovnání nebezpečnosti koronavirových variant ovšem komplikuje to, že omikron nyní infikuje jinou populaci než předchozí delta:

„Velká část lidí má očkování, nebo prošla infekcí, ať už deltou, nebo některou z těch předchozích variant. Ale pravděpodobnost závažného onemocnění je více než třikrát nižší než u varianty delta,“ upozorňuje virolog.

Obětí vlastního úspěchu

Obecnou vlastností koronavirů včetně těch, které způsobují i mírnější formy nachlazení, je podle Plevky to, že dochází k reinfekcím: „Zřejmě si našly nějakou evoluční cestu, jak vybudovat tu imunitní odpověď tak, aby nebyla trvalá. Umožňuje jim to se opakovaně šířit v lidské populaci,“ vysvětluje.

Plevka zdůrazňuje, že určitě vzniknou nové varianty koronaviru, otázkou ale je, zda budou ještě infekčnější, případně zda dokážou obejít získanou imunitu. Proto je třeba, aby se vakcíny rozšířily po celém světě – platí totiž, že dokud nebudou v bezpečí všichni, tak není v bezpečí nikdo.

Na očkování paradoxně nespoléhá Čína, která naopak neváhá uzavírat obrovská města, pokud se v nich objeví několik případů nákazy, a zatím se jí daří. Plevka ale nevylučuje, že se může stát obětí vlastního úspěchu, protože její populace je vůči novým variantám zranitelnější.

Budeme se muset proti koronaviru očkovat každý rok? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme