Riziko pro děti i seniory. Vakcínu proti pneumokoku mají zdarma, očkují se přesto málo, míní lékař

Umí děti potrápit zánětem středního ucha a je jedním z nejčastějších důvodů zápalů plic – řeč je o pneumokoku, bakterii, která je riziková hlavně pro děti do pěti let a seniory. Vážné zdravotní komplikace může způsobit i lidem se sníženou imunitou, například těm, kteří nemají slezinu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemoc, rýma, nachlazení, únava, alergie, chřipka (ilustrační foto)

Nejčastěji se pneumokok projeví jako zánět středního ucha nebo zápal plic (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

„Jak se dnes máte, pane Černý, spal jste,?“ ptá se pacienta Jakuba Černého jeho ošetřující lékař Martin Vidlička. Na Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny v motolské nemocnici si muž ve středních letech poležel více než měsíc.  Prodělal totiž invazivní pneumokokové onemocnění.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Andrei Skalické

„Přišlo mi, že jsem nastydl. Bolely mě klouby,“ říká pacient. Přestože několikrát navštívil pohotovost, přesnou příčinu nemoci odhalili až lékaři v nemocnici. „Když mě sem vezla sanitka, nemohl jsem se už pomalu ani hýbat. Tady mi přišli na tu potvoru,“ popisuje.

Pneumokok Jakuba hodně potrápil. Léčbu zkomplikoval i fakt, že žije od 18 let bez sleziny. Patří tedy k lidem, u kterých je riziko komplikací při pneumokokovém onemocnění výrazně vyšší. Nemoc zasáhla i srdeční sval, čeká ho tak ještě operace srdce.

Pacienta se ošetřující lékař při poslední vizitě vyptává na jeho zdravotní stav. „Obrana mého těla nebyla taková, jako kdybych byl očkovaný,“ lituje Jakub Černý, že nepodstoupil vakcinaci. Přitom by mu ji jako rizikovému pacientovi bez sleziny zaplatila pojišťovna.

Do Česka dorazila vůbec první vakcína proti RS virům. Očkování je pro seniory, dávka se ale hradí

Číst článek

„Bohužel jsem nebyl informován, že mám sníženou imunitu a měl bych se líp chránit, ani od svého obvodního lékaře, ani když mi brali slezinu,“ mračí se.

Stále zesláblého pacienta na nové oddělení odveze sanitka. „Odvezou vás na sedačce, ať se nenamáháte. Berle zůstanou tady, tam dostanete nové od rehabilitační sestry,“ říká pacientovi vrchní sestra Milena Chybová. 

„Pacient má stále nasazená antibiotika, aby se neinfikovala chlopeň. Onemocnění je třeba opravdu poctivě zaléčit. Léčba u tohoto pacienta byla extrémně dlouhá. Druh antibiotik, který jsme mu nasadili, je silnější, než používáme standardně,“ dodává k léčbě lékař Martin Vidlička.

Tento případ je spíše výjimkou – nejčastěji se podle přednosty Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Milana Trojánka pneumokok projeví jako zánět středního ucha nebo zápal plic.

Nedostatek očkovaných

„Invazivní onemocnění tvoří pomyslnou špičku pyramidy. Každoročně je hlášeno několik set takových případů, v posledních letech byla čísla ovlivněna pandemií. Přechodně tedy došlo ke snížení počtu případů. Nicméně teď zaznamenáváme nárůst. Incidence onemocnění je nejvyšší u kojenců a lidí nad 65 let,“ vysvětluje Trojánek.

OVĚŘOVNA: ‚Žádná dohoda není sjednána.‘ Na sítích se šíří hoax o tajném podpisu pandemické dohody

Číst článek

Tyto věkové kategorie a další i rizikové skupiny pacientů mají také očkování proti pneumokokům zdarma. „U pacientů vyššího věku nebo rizikových skupin je naše proočkovanost ve srovnání se zeměmi na západě stále nedostatečná,“ uznává Trojánek.

Na trhu je dnes několik typů vakcín, které pacienty chrání proti různému množství subtypů této bakterie. Z veřejného zdravotního pojištění se hradí ta nejlevnější. Kdo si chce vakcínu vybrat, musí počítat s doplatkem.  

„Očkování pokryje určité spektrum, ale je jich více než 80 a proti všem se bohužel chránit nedá. Ale i to, co očkovat umíme, je lepší než nic,“ dodává lékař Martin Vidlička. Invazivní pneumokokové onemocnění se velmi často rozvíjí po prodělaném virovém onemocnění, například po chřipce.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme