Rakovina plic nebolí, lidé přichází pozdě. S diagnózou pomáhá speciální program, s léčbou ,robotické ruce‘

Rakovina plic patří podle Národního onkologického registru stále k nejčastějším nádorovým onemocněním. Plicní lékaři u příležitosti Světového dne této nemoci připomínají, aby lidé mysleli na prevenci a zapojili se do programu časného záchytu rakoviny plic. Je určen lidem starším 55 let, kteří po léta kouří.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plíce, zápal plic, rentgen (ilustrační foto)

Díky novým typům léčby mohou už dnes mluvit lékaři o rakovině plic jako o chronickém onemocnění | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Kašel byl úporný a suchý. Cítila jsem se, jako kdybych si měla vykašlat plíce,“ vzpomíná paní Lucie na první příznaky nemoci. Kašlat začala v dubnu loňského roku, diagnózu u ní lékaři potvrdili na podzim. Nádor už se nedal ale operovat a metastazoval do jater.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Andrei Skalické

Absolvovala proto sérii chemoterapií a dnes se léčí i pomocí biologické léčby.
„Cítím se lépe, malinko se zmenšily metastázy na játrech. Paní doktorka říkala, že to je velký úspěch,“ dodává Lucie.

Kouření cigaret, které je nejrizikovějším faktorem rakoviny plic, nikdy neholdovala.
„Žila jsem zdravě, sportovala jsem, bohužel nevím, jak jsem k tomu přišla,“ uvádí Lucie. 

O tom, jestli se pacienta s rakovinou plic podaří zachránit, rozhoduje především to, jak časně se nádor zachytí. Včas ale přichází jen asi 15 procent pacientů. Jen u nich se dá nádor odstranit pomocí operace.

„Alarmující někdy bývá vykašlávání krve, nebo když se začnou více zadýchávat, například když nádor ucpe nějakou průdušku. To jsou pak pokročilé nálezy, které prognózou spadají do neblahé kategorie špatného přežití,“ říká předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Koziar Vašáková.

Včasná diagnóza

Potíž je v tom, že plicní nádory nejsou vidět, nebolí a dlouho o sobě nedávají vědět. V tom, aby se dařilo více nádorů zachytit včas, pomáhá lékařům program časného záchytu rakoviny plic.

Projevy nitrolebního nádoru jsou ztráta sluchu či závratě. Na Homolce jich odoperují 40 za rok

Číst článek

Určen je lidem mezi 55 a 74 lety, kteří kouří nebo kouřili 20 cigaret denně po dobu 20 let nebo 40 cigaret denně za 10 let. Preventivním nízkodávkovým CT vyšetřením už prošlo 7000 lidí.

„Dokáže s minimální radiační zátěží zjistit v časném stadiu plicní uzlíky. Rakovina v časném stádiu totiž vypadá jako jakýsi uzlík v plicích. Pak jsou lidé dále vyšetřeni v pneumoonkochirurgických centrech,“ popisuje Koziar Vašáková.

Těch je u nás v současnosti celkem osm. Jedno z nich je také ve Fakultní nemocnici v pražském Motole. Samotné operace nádorů plic se díky robotické chirurgii stále více zjednodušují.

„Využití robotického systému má zásadní výhodu v tom, že je to takzvaný mininvazinví výkon, takže se operuje jen z několika portů, které jsou asi centimetr veliké. Technologicky výkon může být daleko přesnější a radikálnější. Odstranění uzlin je velmi jednoduché při zvětšení a šikovnosti robotických ručiček, výkon je prostě lepší. Vidíme to na našich pacientech, propouštíme je první či druhý den po operaci,“ potvrzuje přednosta III. chirurgické kliniky Robert Lischke.

Operace robotem?

Novinkou v léčbě operabilních stadií karcinomu plic je imunoterapie. Lékaři by tento typ léčby mohli pacientům začít nabízet od podzimu.

Ultrazvuk nyní používají k diagnostice, ale také při plánování léčby. Sonograf pomáhá lékařům i na sále

Číst článek

„Pokud pacient bude mít malý operabilní nádor, tak nepůjde rovnou na operaci, ale nejdříve dostane imunoterapii ve třech cyklech spolu s chemoterapií a pak teprve bude operován. Ze studií, které jsou publikovány, víme, že dlouhodobé výsledky budou daleko lepší,“ doplňuje hrudní chirurg Robert Lischke.

Více možností mají lékaři také v léčbě pacientů, u kterých se nemoc najde v pokročilém stadiu. Jejich přežití se tak prodlužuje z několikaměsíčního na několikaleté.

„Dokážeme každému vytvořit individuální postup, dokonce i řadě lidí, kteří mají v době diagnózy založeny vzdálené metastázy. Tam je vývoj neuvěřitelný a rok od roku do léčby bronchogenního karcinomu vstupují nové a nové léky,“ dodává pneumoložka Martina Koziar Vašáková.

Díky novým typům léčby mohou už dnes mluvit lékaři o rakovině plic jako o chronickém onemocnění.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme