Šéfredaktor Tabery: Smyslem Respektu je věřit v inteligenci čtenářů, ne se politicky profilovat

Časopis Respekt má novou adresu. Jeho vedení se rozhodlo opustit vydavatelství Economia a věří, že po osamostatnění bude moci lépe reagovat na požadavky čtenářů. „Žádný titul se nemůže zastavit ve vývoji a spoléhat na minulost. V médiích je to neúprosné, s každým novým vydáním musíte pořád obhajovat tu kvalitu. Rád bych, abychom se posunuli obsahově, ale třeba i technologicky v publikování textů,“ říká šéfredaktor Erik Tabery.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Uvažujeme i o obsahových krocích, které si zatím nechám pro sebe, ale chceme zkusit něco nového. S každým novým pokusem je pochopitelně riziko, že nevyjde, ale nemožnost zkoušet nové cesty byla v posledních letech příliš silná,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby

Pro postup svého někdejšího vydavatele má zároveň pochopení: „Dnes jsou časy pro média opravdu mimořádně těžká. Všichni bojují o přežití a řekněme, že v rámci toho boje o přežití se občas ztrácí pozornost k jemným, ale z mého pohledu velice důležitým nuancím.“

Nová vydavatelská společnost bude mít čtyři vlastníky se stejnými podíly, jedním z nich bude i sama redakce Respektu. „Každý redaktor a redaktorka jsou podílníci a u vedení redakce je těch akcií o něco více,“ vysvětluje.

Respekt pro čtenáře

Za zásadní úkol považuje Tabery zvýšení počtu předplatitelů – pokud se to nepodaří, je budoucnost Respektu ohrožená.

„Kdyby se nám podařilo mít 40 tisíc platících čtenářů, tak je Respekt ,za vodou‘,“ uvádí s tím, že prodaný náklad se teď pohybuje okolo 32 tisíc, a to v kombinaci digitálního a tištěného vydání.

Bílý rubáš a helma s nápisem PRESS. Ve válce Izraele s Gazou zemřelo už 19 novinářů, další se pohřešují

Číst článek

Volný prodej je pro časopisy stále více okrajová záležitost, v případě Respektu to ale neplatí: „Máme rozptyl od 8 do 11 tisíc výtisků prodaných na stáncích, což je víc než u leckterých titulů celkový prodej. Proto se stále soustředíme na tištěnou podobu i distribuční síť,“ doplňuje.

Místo Respektu v české mediální krajině vidí Tabery v nabízení kontextu a hloubky v prezentovaných tématech. „Je to novinařina, která nevzniká v kancelářích, ale na místech, kde se něco děje. Investigativní novinařina má silnou tradici, ale také sociální témata a zachycování toho, jak se v Česku žije,“ popisuje.

Odmítá naopak, že by se Respekt měl více politicky profilovat, aby tím oslovil více čtenářů i sponzorů.

„Nám se stává, že když z pohledu některých lidí nejste v tom správném rohu, tak mají pocit, že něco zrazujete. Ale já to považuji za obrovskou výhodu. Nemyslíme si, že máme být věrozvěsty a říkat lidem, jak mají myslet. Přijde mi lepší, když přinášíte dostatek zajímavých informací a lidé se potom svobodně rozhodnou, co si o světě myslet. Smysl Respektu je věřit v inteligenci svých čtenářů a předkládat jim dobré čtení,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio najdete nahoře ve článku. 

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme