Bílý rubáš a helma s nápisem PRESS. Ve válce Izraele s Gazou zemřelo už 19 novinářů, další se pohřešují

Od 7. října bylo ve válce zabito nejméně 19 novinářů. Dalších osm novinářů bylo zraněno a tři jsou pohřešováni nebo zadržováni. Uvádí to server The Washington Post, který zmapoval příběhy několika z nich, s odkazem na Výbor na ochranu novinářů. Většina zabitých novinářů tvoří Palestinci, zemřelo jich 15. Další tři mrtví novináři jsou Izraelci a jeden Libanonec. V konfliktu ale nelze tvrzení znepřátelených stran nezávisle ověřit.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolegové novinářů nesli jejich těla ulicemi, zabalená v bílých rubáších, na kterých byly položeny přilby s nápisem „PRESS“

Kolegové novinářů nesli jejich těla ulicemi, zabalená v bílých rubáších, na kterých byly položeny přilby s nápisem „PRESS“ | Foto: Ashraf Amra | Zdroj: Anadolu Agency / Reuters

Jedním ze zabitých Palestinců je i fotoreportér Muhammad Sobh z palestinského deníku Khabar.

V redakci se podle šéfredaktora deníku fotograf nacházel také minulý týden, když se doslechl, že Izrael může brzy zasáhnout výškovou budovu v Gaze. Vydal se tak s novinářským vybavením a ochrannými prvky na místo.

Sobh se v dostatečné vzdálenosti od budovy ukryl spolu s dalšími reportéry. Zdánlivě bezpečné místo bylo následně zasaženo izraelskou raketou, jak uvádí The Washington Post s odkazem na šéfredaktora deníku Khabar. Sobh zde zemřel i se svým kolegou Hisham al-Nawajahem.

Při úderech zahynul také palestinský novinář Said al-Taweel. Kolegové novinářů následně nesli jejich těla ulicemi, zabalená v bílých rubáších, na kterých byly položeny přilby s nápisem „PRESS“.

Izraelská armáda mlčí

Izraelská armáda uvedla, že na žádost deníku o komentář k palestinským novinářům jmenovaným v článku nebude reagovat, pokud jí nebudou poskytnuty přesné časové údaje a zeměpisné souřadnice jejich zabití.

V Gaze docházejí léky. Pacienti jen sedí v čekárně a křičí v agonii, říká Bendl z Lékařů bez hranic

Číst článek

Sedmadvacetiletý Palestinec Hisham al-Nawajah z deníku Khabar na sociálních sítích pravidelně zveřejňoval aktuální informace z nemocnic a zničených ulic. Při izraelském úderu na výškovou budovu z 10. října byl zraněn, informovala na facebooku jeho manželka.

 „Ve stejný den, deset minut před svým zraněním, skoro ve tři hodiny ráno, mi poslal poslední fotku, jak pracuje a žije a nosí helmu,“ napsala v jednom z příspěvků.

Tisková agentura deníku Kabar poté oznámila, že zemřel. 

„Naši kolegové nám budou opravdu chybět. Byli oddaní své práci,“ řekl Nazli. „Izraelské údery zabily jejich sny a sny jejich rodin,“ dodal.

V Pásmu Gazy padl i libanonský novinář agentury Reuters Issam Abdallah. Podle kolegů a očitého svědka byl Abdallah 13. října zabit v jižním Libanonu nedaleko hranic. Šest dalších novinářů zde bylo zraněno, když izraelská palba zasáhla oblast, z níž pořizovali reportáže.

Izraelská armáda uvedla, že případ vyšetří a že jí je Abdalláhovy smrti velmi líto, ale k odpovědnosti se nepřihlásila.

‚Připravte se‘

Izraelský kameraman Yaniv Zohar pracoval deset let pro noviny Israel Hayom. Když se 7. října ráno rozezněly sirény varující před přilétajícími raketami, obdržel novinář textovou zprávu od svého šéfa. Dobré ráno, stálo ve zprávě. Připravte se.

Čtyřiapadesátiletý Zohar však na přípravu čas neměl. Ve chvíli, kdy Hamás podnikl bezprecedentní přeshraniční útok na jihu Izraele, vtrhli ozbrojenci do jeho domu v kibucu Nachal Oz u hranic s Gazou.

Zabili Zohara, jeho manželku a dvě dcery, uvedl jeho zaměstnavatel. Zoharův syn se zachránil, protože si šel v té době zaběhat.

Egypt pustí do Gazy 20 kamionů s pomocí. ‚Pokud je Hamás zabaví, další nebudou,‘ varoval Biden

Číst článek

Další z žurnalistů, jednadvacetiletý Ibrahim, na svých fotografiích zachycoval strádání v Gaze: budovy proměněné v trosky, skupiny lidí truchlících nad mrtvými.

Poté, co se 7. října objevily zprávy o útoku Hamásu, Lafi a jeho kolegové spěchali s reportážemi do blízkosti hraničního přechodu Erez mezi Gazou a Izraelem, uvedl jeho zaměstnavatel. Lafi byl zabit, když Izrael podnikl odvetný úder a vypukly boje.

Jeho přítelkyně, palestinská novinářka Yara Eidová, mu na sociálních sítích vzdala hold. „Byl zabit v novinářské vestě při tom, co měl nejraději,“ napsala.

Dvaatřicetiletá Salam Mema byla novinářkou na volné noze a členkou Výboru novinářek v Gaze. Podle její přítelkyně Nisreen Razayneové a spolku Koalice žen v žurnalistice ji a členy její rodiny minulý týden zabil izraelský letecký útok na její dům v uprchlickém táboře Džabalja.

Mema byla naživu, uvězněná pod troskami, ale nepodařilo se k ní včas dostat, uvedla Razayneová.

Asi o tři dny později, 13. října, bylo nalezeno tělo Memy a jejího sedmiletého syna Hadiho. Podle Razayneové zahynuli i její manžel a švagr. Její pětiletý syn Ali byl zachráněn zpod trosek, ale tříletá dcera Sham zůstala nezvěstná.

afo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme