Ústav pro kontrolu léčiv potrestal nelegální vývoz téměř 200 tisíc balení medikamentů

Z Česka bylo podle výsledků kontrol Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyvezeno více než 198 000 balení léků za 92 milionů korun. SÚKL potrestal 21 subjektů, 16 případy se ještě zabývá a další jsou před zahájením. Podal i trestní oznámení na 15 subjektů, u kterých má podezření na spáchání trestného činu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinové doplňky a vitamíny, ilustrační foto

Nelegální vývoz v ČR primárně není důvodem nedostatku léků typu antibiotika nebo léky proti horečce, které v lékárnách chyběly v posledních měsících. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na potírání reexportů a další agendě spolupracuje SÚKL se Slovenskem, uvedli v úterý ředitelka SÚKL Irena Storová a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Peter Potúček.

Nelegální vývoz v ČR primárně není důvodem nedostatku léků typu antibiotika nebo léky proti horečce, které v lékárnách chyběly v posledních měsících. Z oficiálních dodavatelských řetězců ČR se ztrácejí především léky na předpis pro léčbu astmatu, diabetu, chronické obstrukční nemoci, rakoviny, vysokého krevního tlaku nebo vysokého cholesterolu.

Bill Gates se v Pekingu sešel s čínským prezidentem. Chce investovat 50 milionů dolarů na vývoj léků

Číst článek

„Došli jsme k tomu, že v ČR se tato činnost týká léčivých přípravků spíše většího objemu, nejsou to ty nejdražší,“ vysvětlila Storová. Na Slovensku je podle Potúčka situace jiná, za poslední měsíc tam ŠÚKL kontrovoval 17 lékáren, kde se potvrdil nelegální reexport za více než čtyři miliony eur (94,5 milionu korun).

Ze Slovenska se vyvážejí drahé léky na léčbu rakoviny, takzvaná cytostatika a imunostatika, a imunoglobuliny pro léčbu poruch imunity. „Na Slovensku funguje emergentní systém, aby každá společnost garantovala zásobu pro slovenské pacienty. Vznikl jako ochrana před legálním reexportem,“ popsal ředitel. Právě z těchto zásob se podle něj léky ztrácejí a jsou vyvážené do zahraničí.

Že by se do podobné situace dostalo Česko poté, co vejde v platnost připravovaná novela zákona o léčivech, která má bránit výpadkům léků, si nemyslí. Zásadní rozdíl je podle něj v tom, že v Česku funguje systém elektronických receptů, které evidují léky předepsané konkrétním pacientům. Na Slovensku jsou stále papírové recepty.

Novela, která by mohla začít platit od příštího roku, navíc zvyšuje maximální pokutu, kterou může SÚKL za nelegální reexport léků uložit. Místo současných až dvou milionů to bude až dvacet milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme