Konec podvodů s dávkami, tvrdí Jurečka. ‚Zneužívání je na hladině několika procent,‘ oponuje socioložka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyvolal vlnu nesouhlasných reakcí koaličních partnerů svým příspěvkem na sociálních sítích, kde vedle nápisu Konec zneužívání dávek! zveřejnil fotografii Roma s plechovkou piva v ruce. Jurečka se hájí, že chtěl upozornit na zjednodušení sociálních dávek a vymezoval se vůči konkrétnímu člověku, ne etnické skupině. Hostkou vysílání Českého rozhlasu Plus k tomu byla socioložka Linda Sokačová.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poukazování na zneužívání sociálních dávek je téměř evergreenem české politiky. Ale co to konkrétně znamená? Protože mezi dávky patří třeba porodné – a tento příspěvek se dá jen těžko zneužít. Dítě se buď narodí, nebo nenarodí…
Většinu českých sociálních dávek je velmi složité zneužít v nejužším slova smyslu, tedy že si vymyslíte určitou situaci. A to proto, že jsou vázané ke konkrétním životním událostem. Jde například o narození dítěte, týká se to nejen porodného, ale i rodičovského příspěvku. Nebo se to týká zhoršené ekonomické situace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor se socioložkou Lindou Sokačovou

Navíc tyto situace musíte poměrně těžkým a administrativně náročným způsobem dokládat různými dokumenty. Takže zneužít dávku v tomto smyslu je velmi složité.

Odborníci samozřejmě vědí, že dávky lze případně zneužít i tím, že například podhodnotíte svoji situaci nebo ještě nějak zhoršíte. A potom můžete dostat vyšší dávku.

Nicméně z různých analýz, které byly realizovány akademickými a výzkumnými pracovišti, vyplývá, že zneužívání je na hladině několika procent.

To znamená, že to není tak zásadní otázka třeba pro státní rozpočet? Ví se z analýz, o kolik peněz státní rozpočet zneužíváním sociálních dávek přichází?
Úplně podrobná čísla nemáme. Jsou to odhady na úrovni procent. U některých dávek to není ani možné.

Asi největší odhady, kde by mohly teoreticky finance unikat, může být podpora v nezaměstnanosti nebo u nemocenské. U některých lidí může docházet k tomu, že pracují, i když deklarují, že k tomu nedochází. Ale tam je to podle výzkumu Masarykovy demokratické akademie na úrovni zhruba půl procenta všech sociálních výdajů.

Dezinformace o dávkách

Chystá se reforma dávek. Místo čtyř podpor má být jedna ‚superdávka‘. U žadatelů se bude řešit majetek

Číst článek

Četl jsem odhad Ondřeje Lánského, který říkal, že to mohou být maximálně stamiliony korun. V kontextu státního rozpočtu jsou to poměrně mizivé částky. Na druhou stranu, podle průzkumu agentur STEM a ppm factum, většina lidí v Česku je přesvědčena o tom, že žadatelé o sociální dávky hmotné nouzi nejsou příliš dobře prověřováni. Čím si tuto atmosféru vysvětlujete?
Je to situace, která vznikla dlouhodobou diskuzí i na úrovni politické reprezentace, kde se stále hovoří spíše o tématu zneužívání dávek. Veřejným prostorem létají různé dezinformace, které se týkají toho, jakých částek můžou sociální dávky dosahovat.

Často jsou to desetitisíce korun, ale v realitě lidé velmi málo dostávají takhle vysoké částky. Realita je taková, že většina lidí, která pobírá sociální dávky a je v hmotné nouzi, tak nedosahuje ani mediánových příjmů. Jejich situace opravdu není dobrá.

Se sociálními dávkami máme spíš jiný problém – že je lidé nečerpají tak, jak by mohli. Minimum lidí, kteří mají nárok, dávky čerpají. Bohužel to potom velmi zhoršuje jejich situaci. Můžou přicházet o bydlení, dostávat se do velmi špatného zdravotního stavu a tak dále.

Proč se pomoc zpozdila? ,Stát pochybil,‘ přiznává ministr Jurečka ohledně sociálních dávek

Číst článek

Marian Jurečka ve zmiňovaném příspěvku právě nabízí kromě biče i cukr. Chce sdružit čtyři dávky do jedné a omezit administrativu. Mohlo by to vést k tomu, aby se k pomoci dostala i ta část lidí, kteří dnes o pomoc nežádají a mají na ni nárok?
Pokud se to dobře nastaví, tak určitě. Snížení administrativy samozřejmě znamená i koncipovat dávky tak, aby byly méně kontrolované a podobně. Uvidíme, jak bude návrh vypadat, ale v tomto směru jsou aktivity pana Jurečky určitě dobré.

A jak by se podle vás měl tuzemský sociální systém reformovat?
Hlavní by měl být ten přístup, aby se pomáhalo lidem dostat se z náročnější životní situace. A nikoli přemýšlet o tom hned od začátku tak, že zneužívají sociální dávky. Jenom tak se situace zlepší. Důvěřovat a chtít jim pomoct.

Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme