‚Neexistující pseudokoncentrák.‘ Za výrok o táboře v Letech potvrdil soud Roznerovi podmínku

Za výrok o někdejším romském táboře v Letech potvrdil v úterý odvolací Městský soud v Praze exposlanci SPD Miloslavu Roznerovi půlroční podmíněný trest s odkladem na rok. Verdikt je pravomocný. Rozner se dopustil zpochybňování genocidy, když tábor v roce 2017 označil za „neexistující pseudokoncentrák“. Rozner už dříve odmítl, že by chtěl popírat holokaust. Tvrdí, že jen kritizoval vysokou odkupní cenu vepřína stojící u pietního místa v Letech.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:44 6. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec SPD Miloslav Rozner v dubnu 2022

Bývalý poslanec SPD Miloslav Rozner v dubnu 2022 | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Výrok Rozner podle obžaloby pronesl na sjezdu SPD, když mluvil o rozhodnutí vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL o odkoupení vepřína za zhruba 451 milionů korun. Návrh kabinetu předložilo ministerstvo kultury v čele s tehdejším ministrem Danielem Hermanem (KDU-ČSL).

‚Řekl to jakoby nevhodně.’ Proč dostal exposlanec SPD Rozner podmínku za výrok o táboře v Letech

Číst článek

„Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ prohlásil tehdy Rozner.

Podle státního zástupce tak veřejně relativizoval nacistické zločiny a zpochybňoval utrpení osob romského etnika.

Rozner v úterý zopakoval, že výroku lituje. „Nikdy jsem nepopíral romský holokaust,“ řekl soudu. Poukázal na to, že výrok pronesl před pěti lety, od té doby se podle něj na jeho osobu i rodinu koná „mediální štvanice“.

Policie chtěla Roznera obvinit už v roce 2018, měl ale poslaneckou imunitu a Sněmovna ho ke stíhání nevydala. Loni v říjnu Rozner ve volbách poslanecký mandát neobhájil, a o imunitu přišel.

Obhajoba slov

Ve vyjádření k podané obžalobě, které v březnu před Roznerovou výpovědí přečetla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 4 Helena Strandová, bývalý poslanec mimo jiné uvedl, že slovem „neexistující“ myslel, že tábor v době vyřčení výroku už neexistoval, k pojmu „pseudokoncentrák“ pak odkázal ke znaleckému posudku Historického ústavu Akademie věd ČR, podle kterého údajně tábor v Letech nebyl koncentračním táborem.

Za výroky o romském táboře v Letech potrestal soud exposlance SPD Roznera půlroční podmínkou

Číst článek

Strnadová v dubnu při odůvodnění rozsudku, který v úterý odvolací soud potvrdil, odmítla Roznerovu obhajobu ohledně pojmu „pseudokoncentrák“. Uvedla tehdy, že je nerozhodné, jak se tábor formálně jmenoval. Pokud by soud přistoupil na to, že genocida byla prováděna jenom v koncentračních táborech, zpochybnil by podle Strnadové zemřelé při pochodech smrti či v Terezíně, který také formálně nebyl koncentračním táborem.

Odvolací senát ale v úterý nesouhlasil s částí rozsudku obvodního soudu, v níž Strnadová připustila, že Rozner mohl skutečně slovem „neexistující“ myslet něco, co opravdu nyní neexistuje.

„Výrazem neexistující obžalovaný zpochybňoval jakoukoli, tedy i historickou existenci tábora v Letech,“ konstatovala v úterý soudkyně odvolacího senátu Kateřina Ctiborová.

Server iROZHLAS.cz v říjnu prostudoval prvoinstanční verdikt, ve kterém mimo jiné zaznělo, že Roznerovo chování podle soudu vysoce škodlivé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme