‚Mužský vzor tam nejsem.‘ Pappa program učí vězně porozumět, jak rozdělení mřížemi vnímají jejich děti

Věznice v Bělušicích na Mostecku patří k zařízením, společně s věznicemi v Horním Slavkově, Znojmě a Pardubicích, kde vězeňská služba zkouší speciální program pro vězněné otce. Ti mají během sezení s vychovateli a lektory přijít na to, jak pobyt otce za mřížemi působí na jejich děti – tedy jaký vliv má jejich odsouzení na dětskou psychiku i výsledky dětí ve škole.

Bělušice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězeň Radek se zapojil do Pappa programu

Vězeň Radek se zapojil do Pappa programu | Foto: Jan Beneš | Zdroj: Český rozhlas

Šest vytipovaných vězňů, kteří mají dohromady 15 dětí, má za sebou sezení s vychovateli a školenými lektory. Cílem je, aby si uvědomili, jak jejich děti trpí tím, že mají táty za mřížemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odsouzení z věznice v Bělušicích si mohou díky novému uvědomit, co jejich uvěznění dělá jejich dětem

„Odsouzení nám představují svoji rodinu a vnáší pomyslně své děti do té skupiny. Je tam zvládání komunikace s dětmi, zvládání emocí dětí,“ přibližuje témata jednotlivých sezení vychovatel bělušické věznice Milan Hanzlík.

Cyklus sezení je zakončený závěrečným dnem, kdy si otcové pozvou své děti a rodiny. V Bělušicích k tomu účelu vznikla nová zahrada v těsném sousedství věznice i pokoj zařízený hračkami a dětským nábytkem.

Podle ředitele věznice v Bělušicích Ondřeje Kroupy se vězni po absolvování Pappa programu ve vztahu k dětem změní. „Ti odsouzení jsou pak jiní – víc si se svými dětmi hrají, víc s nimi komunikují. Na dítě to má velmi pozitivní vliv,“ shrnuje.

Když jde rodič do vězení, přestává rozumět svému dítěti. To je opuštěné a má strach, tvrdí výzkumnice

Číst článek

Mluví o tom i jeden z odsouzených – Radek, který má tři děti. Dvě už dospělé a 11letého syna. Ve vězní byl předtím už dvakrát.

„Do té doby jsem neměl přehled o tom, jak může dítě, třeba i malé, vnímat, co se v rodině děje. Na to jsem si přišel až při Pappa programu. Teď chápu, jak ten 11letý vnímá, že já jako mužský vzor tam nejsem. Je to pro něj špatné – je to znát na jeho chování ve škole i venku,“ vysvětluje Radek.

Nepřestali být otci

Model přebrala Vězeňská služba jako první v Evropě od Norské nápravné služby, která má s takzvaným Pappa programem mnohaletou zkušenost.

„Především jde o to, aby se stali správnými otci. To, že je někdo ve vězení, ještě neznamená, že má přestat být otcem. Je ale izolován od společnosti, tedy částečně i od rodiny, a to má samozřejmě dopad i na děti,“ vysvětluje Šárka Černá, garantka programu z Generálního ředitelství Vězeňské služby.

„Otec by si měl uvědomit, co jeho trestná činnost a uvěznění znamená pro jeho dítě. My nechceme, aby na to ty děti doplácely – a měl by si to uvědomit i ten otec,“ zdůrazňuje Černá.

Od roku 2025 chce Vězeňská služba program týkající se vězňů otců rozšířit do všech českých věznic.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme