Na happeningu před ruskou ambasádou se aktivistka koupala v ‚krvi’, imitovala fašistku s písmenem Z

Aktivistka z organizace Hlas Ukrajiny Julie Levková se v úterý u příležitosti ruského Dne vítězství koupala před ruským velvyslanectvím v Praze v imitaci ukrajinské krve. Několikaminutový happening doprovozený zvuky války a sirén z reproduktoru předvedla podle svých slov pouze pro novináře. Protože pro Ukrajince, kteří Hlas Ukrajiny sledují, by performance mohla být traumatizující, dodala.

Obrazem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než většina zemí Evropy, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci, tedy 9. května.

Levková uvedla, že performancí nazvanou „Rusko je fašistický stát“ chtěla poukázat na prvky fašismu v ruském režimu, který současně označuje Ukrajince za nacisty.

Budoucnost Ruska závisí na těch, kteří bojují na Ukrajině, řekl Putin na vojenské přehlídce v Moskvě

Číst článek

Levková měla při performanci na sobě černé oblečení a na hlavě napodobeninu černého kokošníku, tradiční ruské pokrývky hlavy pro ženy, s písmenem Z, které mimo jiné symbolizuje podporu ruské agresi vůči Ukrajině.

Takto oděná se koupala ve žlutomodrém dětském bazénku s červenou barvou, kterou se i potírala a smočila v ní i rty.

Postava se podle Levkové nazývá „Rašistka“, tedy ruská fašistka. Na dotaz, zda označování „fašistický stát“ nepřísluší historikům, odpověděla Levková, že vycházela z amerického historika Timothyho Snydera, který se zaměřuje na dějiny střední a východní Evropy.

Fašistické Rusko

Snyder označil současné Rusko za fašistické už v květnu loňského roku v komentáři pro americký deník The New York Times. Prvky fašismu v Rusku jsou podle Snydera kult jediného vůdce, ruského prezidenta Vladimira Putina, kult mrtvých, konkrétně padlých ve druhé světové válce, a mýtus minulého zlatého věku, který má být obnoven válkou proti Ukrajině.

Místo piety ukazování svalů: Putin militarizoval oslavy 9. května, zneužívá svátek ke své agendě

Číst článek

O typické „odnoži ruského fašismu“ napsal loni v červenci i britský týdeník The Economist. S oběma postoji naopak nesouhlasí Tatyana Kekicová z britské univerzity v Oxfordu.

Kekicová v komentáři pro server Politico napsala, že pojmenovávání Ruska fašistickým je z několika důvodů „intelektuální leností“. „Pro ruský režim nemusíme používat špatná pojmenování, je dost špatný i bez nich,“ napsala Kekicová.

Na Rudém náměstí v Moskvě mezitím Putin za účasti hrstky státníků ze středoasijských zemí, arménského premiéra Nikola Pašinjana a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka v úterý znovu obvinil Západ z rozpoutání války a řekl, že je hrdý na ruské vojáky na Ukrajině, „na nichž závisí budoucnost ruské státnosti a lidu“.

Tradiční vojenské přehlídky v Moskvě, která připomíná vítězství tehdejšího Sovětského svazu nad nacistickým Německem v roce 1945, se podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua zúčastnilo kolem 10 000 vojáků a 120 kusů vojenské techniky.

Ruské jednotky na Putinův rozkaz zahájily invazi na Ukrajinu 24. února loňského roku. Dynamika konfliktu se v průběhu 440 dnů jeho trvání zásadně proměňovala, a to nejen na bojištích a na poli mezinárodní diplomacie, ale také ve vztahu k civilnímu obyvatelstvu.

Důkazy o krutostech páchaných na ukrajinských civilistech začaly vycházet najevo už v prvních týdnech války, kdy ruské jednotky po neúspěšném pokusu dobýt Kyjev opustily nedaleké město Buča, kde byly objeveny stovky mrtvých lidí, z toho mnoho umučených nebo popravených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme