Šéf britské rozvědky v Praze pronesl vzácný projev. Rusy vyzval ke spolupráci s MI6 a rýpnul si do Putina

Šéf britské rozvědky MI6, sir Richard Moore je v Praze. Před hosty ze státní správy, vybranými osobnostmi a novináři vzácně promluvil o aktuálních bezpečnostních hrozbách. Reagoval například na Putinova slova, že západní tajné služby eskalují válku, když Ukrajincům dodávají informace. „Lichotí mi, že si prezident Putin myslí, že má služba je za tím vším. My ale jen podporujeme Ukrajinu, aby se dokázala bránit,“ okomentoval to Moore.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:07 19. 7. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč si šéf britské rozvědky pro svůj vzácný projev vybral právě Prahu? „Přišlo mi to jako příznačné místo, kde mluvit o Ukrajině,“ řekl hned na začátek svého projevu. Česko označil za blízkého spojence.

Rusista: Lidé v Rostově wagnerovce vítali. Údajných 80 procent pro Putina z minulých voleb se rozplynulo

Číst článek

Na úvod Moore v projevu zmínil také invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. „Ve vašem krásném hlavním městě téměř přesně před 55 lety, 18. července 1968, pronášel Alexander Dubček svůj projev. Miliony lidí doufaly, že reformy v rámci pražského jara přinesou změny v tom, co Václav Havel později označil za ‚znečištěné morální prostředí komunistické vlády‘.“ 

Dodal, že v roce 1968 bylo mnoho Rusů, kteří byli zděšení tím, co se dělo v Praze a kteří nechtěli stát na špatné straně.

Přirovnal to k postoji mnoha Rusů, kteří dnes v hrůze a znechucení sledují, jak Vladimir Putin napadl bratrský slovanský národ, unáší děti, ruská vojska plundrují ukrajinská města – a to vše na základě vybájených důvodů – a čelí morálním dilematům, jak se zachovat.

„Naše dveře jsou stále otevřené, udělejte, co udělala řada Rusů v roce 1968,“ poznamenal pak šéf MI6 na adresu těch Rusů, kteří s aktuální situací nesouhlasí. „Jejich nabídku pomoci přijmeme s maximální diskrétností, jakou je má agentura proslulá. Jejich tajemství u nás budou v bezpečí a společně můžeme pracovat na ukončení krveprolití,“ dodal.

Z nelogičnosti Putinovy propagandy mlátíme hlavou do zdi, ale Rusové jsou smíření, soudí historička

Číst článek

K srpnu 1968 se vrátil i na konci svého projevu. „Češi před 55 lety ukázali, že nic nepřebije lidskost a svobodu. A naší povinností je to zachovat,“ uzavřel.

Ukrajinská protiofenziva

Jeden z důležitých aktérů války, Jevgenij Prigožin, podle Moorea celou Putinovu šarádu shodil jedinou větou. „Řekl, cituji, že klany oligarchů, které Rusko ovládají, válku potřebovaly. Válku potřeboval ministr obrany Sergej Šojgu, aby dostal hrdinskou hvězdu. Mentálně nemocní zmetci rozhodli, že je v pořádku použít tisíce mužů jako cíle pro děla.“ Pár hodin poté, co to řekl, se Prigožin vydal na Moskvu, připomněl šéf MI6.

„Ukrajina v současné protiofenzivě ukazuje, jak skvěle se dokáže adaptovat a začlenit do svých plánů moderní západní techniku,“ řekl dále Moore. 

Kdy přijde nějaký velký průlom, je podle něj těžké predikovat. Upozornil ale, že se Ukrajincům za pár týdnů podařilo dobýt zpět území, která Rusko získávalo poslední rok. „Vedou si dobře, jsem optimistický. Náš úkol je Ukrajince co nejvíce podpořit, aby měli co nejsilnější vyjednávací pozici, pokud dojde na rozhovory,“ dodal.

Ukrajinci mění strategii boje, protiofenzivu výrazně zpomalují minová pole. Vojáci je musí čistit ručně

Číst článek

Kritizoval země jako Írán, které vyzbrojují Rusko a pomáhají tak konflikt dál rozdmýchávat.

Podle Vladimira Putina Západ eskaluje situaci, když tamní tajné služby, včetně MI6, dodávají Ukrajině informace, které pak Ukrajinci využívají při útocích na Rusy, a to nejenom například na Kerčský most, ale také při akcích přímo na ruském území. 

„Lichotí mi, že si prezident Putin myslí, že má služba je za tím vším. My ale jen podporujeme Ukrajinu v tom, aby se dokázala bránit. Dodáváme jim materiál, ale pomáháme jim i jinak, aby získali zpět území, která Rusko zabralo,“ okomentoval to Moore.

Rusko v Africe

Dále zmínil ruský vztah k Africe. Moskva podle něj vnitřními problémy oslabeným africkým zemím nabídla moderní obdobu Faustovské smlouvy, smlouvy s ďáblem. Žoldáci z Wagnerovy skupiny udrží u moci autoritáře, na oplátku ale budou mít buď oni, nebo prominentní Rusové možnost zmocnit se tamního nerostného bohatství. 

Moskva tak podle Moorea nemá žádný zájem na míru v Africe, z nestabilní situace podle něj těží jak Rusko, tak sami afričtí autoritáři. Kromě toho šéf britské rozvědky upozornil na nedávnou vlnu ruského imperialismu v Africe. 

Richard Moore poté poznamenal, že by si afričtí vůdci spoléhající na wagnerovce měli dávat pozor. „Když se obrátili proti svému ochránci Putinovi, proti komu se obrátí příště? Když se vydali na Moskvu, na jaká další města mohou chtít vytáhnout?“ ptal se řečnicky.

Wagnerovci se už v Africe nesoustředí jen na vojenství. Ve Středoafrické republice těží zlato i dřevo

Číst článek

A pokračoval: „Co když měl Prigožin pravdu, když řekl ‚Bylo nám řečeno, že Africe musíme pomoct. Pak jsme ji ale opustili, všechny peníze určené na pomoc se rozkradly‘?“ Africké země jsou podle Moorea využívané jen jako nástroj v ruském imperialismu.

Čínské pasti

Kromě afrických autoritářů Moore zmínil i Čínu a její hon za daty. „Autoritářské režimy se snaží skrývat své úmysly, když například Čína chtěla, aby každá země, kam dodala své vakcíny, s ní sdílela data, mělo to rozezvonit poplach,“ varoval před obvyklými praktikami Pekingu. „Pokud jinému státu poskytnete data, můžete se chytit do pasti a budete zranitelní.“

Čína se také podle něj snaží rozšiřovat a upevňovat svůj vliv tím, že jiným nabízí atraktivní dohody a obchody, před čímž by se ale země měly mít na pozoru. „Jsou až příliš skvělé na to, aby to byla pravda.“

Umělá inteligence

Část projevu Moore věnoval také umělé inteligenci. Nepřátelské státy ji mohou využívat se špatnými úmysly a nezajímají se o soukromí svých občanů. V této souvislosti šéf MI6 opět zmínil Čínu.

„Moje agentura spolu s našimi spojenci se snaží vyhrát závod v etickém používání umělé inteligence,“ dodal. Čím dál tím více zdrojů MI6 se podle jejího šéfa aktuálně soustředí právě na Čínu, protože pokud dojde na střet zájmů a hodnot, které vyznává Velká Británie a Čína, chce mít Británie pochopitelně výhodu. 

Umělá inteligence? Dotkne se základních lidských práv, od důstojnosti po soukromí, vysvětluje expertka

Číst článek

Podle šéfa MI6 nástup umělé inteligence ani zdaleka nebude znamenat umenšení významu a potřeby zpravodajských služeb, jak se někdy objevuje. Právě naopak. Podle něj budou důstojníci tajných služeb v budoucnu hrát čím dál tím důležitější roli v obraně před nepřátelskými státy či teroristy, jelikož budou stále schopní získávat informace „mimo dosah“ AI.

Připustil však také, že hranice schopností strojů se budou neustále posouvat kupředu. Budou například možná schopné rozumět a předvídat lidské chování lépe než sami lidé.

Umělá inteligence totiž podle Moorea pracuje a bude pracovat s nepřeberným množstvím otevřených zdrojů, k tajným datům nebo informacím z terénu se však zkrátka dostat nemůže. „Lidští agenti na těch správných místech budou stále důležitější.

Pracovníci tajných služeb pasivně nečekají na informace, dostávají úkoly a zadání, pokládají ty správné otázky a někdy také mohou přímo ovlivnit vývoj událostí například ve vládě či v teroristické skupině,“ myslí si šéf britských zpravodajců.

nel, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme