Nakoupit jídlo nejen pro sebe. V sobotu se přispívá do Sbírky potravin, pomoct jde i z domova online

Podzimního kolo Sbírky potravin připadlo na tuto sobotu. Zapojí se podle Svazu obchodu a cestovního ruchu na dva tisíce obchodů. V nich mohou lidé nakoupit třeba drogerii nebo potraviny, které si pak odvezou zaměstnanci potravinových bank. Věnovat zboží mohou zájemci i online.

Praha (Aktualizováno: 13:25 11. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potravinová sbírka v Chomutově

Loni se v rámci podzimního kola vybralo 520 tun zboží (ilustrační foto) | Foto: Lucie Heyzlová | Zdroj: Český rozhlas

Akci ve všech krajích organizují potravinové banky ve spolupráci s několika asociacemi, svazy, sociálními organizacemi a především i s obchodními řetězci. Loni se v rámci podzimního kola vybralo 520 tun zboží, klientů potravinových bank ale neustále přibývá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s ředitelkou Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věrou Doušovou

Jedněmi z nejžádanějších potravin jsou s dlouhou trvanlivostí – rýže, těstoviny, olej, cukr, konzervy či polévky v sáčku.

Podle ředitelky Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věry Doušové se nejčastěji do nouze dostávají matky samoživitelky. Banky tak potřebují i vybavení z drogerie – dětské pleny nebo vlhké ubrousky.

Tyto potraviny a potřeby v bankách docházejí jako jedny z prvních. „Vydrží asi měsíc a zbývajících pět měsíců musíme dávat lidem pouze čerstvé potraviny, které každý den svážíme z řetězců. Lidé ale potřebují i ty trvanlivé,“ říká Doušová.

Za zvýšeným odběrem ale nestojí jenom inflace a sociální krize. Lidé se podle ředitelky o potravinových bankách daleko více dozvěděli. Přibylo ale také výdejových míst.

„V Praze je se jich každý den otevře několik, ve Středočeském kraji taktéž, takže informace o tom, že mohou lidé dostat potraviny z potravinové banky, se lavinově šíří,“ podotýká ředitelka.

80 tisíc lidí

Právě pražská a středočeská banka pokrývají potřebu asi 80 tisíc lidí. Jenom za minulý rok zachránili asi 3000 tun potravin. Ne všechny ale rozdávají ve výdejových místech.

„Dáváme je prostřednictvím organizací, které si k nám jezdí pro potraviny pro asi 77 000 klientů a prostřednictvím výdejových míst asi 3000 klientů,“ vysvětluje Doušová.

Potravinová pomoc ale není nároková, jak vysvětlila Pavla Kvísová, vedoucí skladu Potravinové banky v Ostravě. „O pomoci rozhoduje sociální pracovník na základě šetření buď přes organizace, které s potravinovými bankami spolupracují, nebo se může obrátit na výdejnu,“ upřesňuje.

Díky tomuto systému mají Potravinové banky o svých klientech dobrý přehled. „Vždycky dopředu víme, kdo si pro balíček přijde. Pokud je třeba v rodině miminko, tak se jim snažíme dát sunar. Zkrátka ten balíček přizpůsobit,“ dodává Kvísová.

Dárci ale nemusí pro věci chodit do kamenné prodejny. Zájemci je mohou zakoupit přes webové stránky sbirkapotravin.cz.

Poslechněte si rozhovor s Věrou Doušovou v audiozáznamu nahoře.

Lukáš Matoška, Věra Štechrová, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme