Ze hřbitova v Heřmánkovicích zmizely desítky německých hrobů. Nechala je zlikvidovat starostka

Obec Heřmánkovice na Náchodsku odstranila ze hřbitova desítky hrobů německých starousedlíků. Šlo o obyvatele tehdejších Sudet. Starostka se brání, že chtěla hřbitov zvelebit a likvidovaly se pouze úplně zničené hroby. Úředníci si myslí opak, zástupci Úřadu vlády označili jednání obce za neakceptovatelné a problematické.

Heřmánkovice (Náchod) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov

„Bylo to ošklivé k tomu ostatnímu, k tomu hezkému, co máme na hřbitově,“ říká starostka Králová. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„To nebyly hroby, to byly neuctivé zbytky hrobů, neuctivé i k těm, které tam leží pod tím,“
vysvětluje důvod likvidace německých hrobů nezávislá starosta Heřmánkovic Jana Králová.
Obec se podle ní o hřbitov stará a cílem prý bylo prostor zvelebit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co řekla starostka Heřmánkovic reportérovi Českého rozhlasu

„Bylo to ošklivé k tomu ostatnímu, k tomu hezkému, co máme na hřbitově,“ říká Králová.

Zbytky hrobů se objevily v nedaleké obci Božanov, a to včetně náhrobků, se jmény a dalšími údaji o zemřelých. Ty se tam podle Jany Králové dostaly omylem.

„My jsme odstraňovali jenom ty hroby, kde nebylo žádné datum narození, a to, že tam někde nějaký datum narození je, to mě překvapuje, to si musel někdo ten člověk odvézt sám,“ tvrdí starostka Heřmánkovic.

O téhle verzi příběhu pochybuje Jiří Chotěborský ze stavebního úřadu v nedalekém Broumově. Podle něj byla řada hrobů sudetských Němců stále v dobrém stavu, dokládá to řadou fotografií.

Řeší to v Praze

„Jsem nezažil, že by takhle došlo k cílené likvidaci německých hrobů,“ říká Choteborský, který nevěří ani tvrzení starostky obce, že se náhrobní kameny odvezly omylem.

„Zklamanej z přístupu obce, zklamanej ze ztráty historie místa, naštvanej,“ popisuje Chotěborský své pocity.

Važte si toho, co máte, moc vám to přeju, řekla dětem stařenka. Ve 22 letech putovala na šest let do vězení

Číst článek

Navíc prý nebyl důvod likvidovat německou část hřbitova ani v případě, že by byla tak poničená, jak popisuje vedení Heřmánkovic. Odkazuje na dokument nazvaný „K péči o opuštěné německé a další hroby na hřbitovech v České republice“.

„Kde se píše, že by nemělo docházet k rušení starých německých hrobů. Případně pokud by k tomu došlo, tak za jakých podmínek,“ vysvětluje Chotěborský.

Dokument vypracovala Rada vlády pro národnostní menšiny a právě její členové se případem zabývají. Jednání obce mimo jiné označili za morálně neakceptovatelné.

Heřmánkovice přitom loni získaly ocenění v soutěži Obec roku, konkrétně zlatou cihlu za obnova či rekonstrukce památkově chráněných objektů a památek místního významu

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme