Česko si připomíná 103. výročí vzniku Československa. Na Vítkově položili věnce Babiš nebo Vystrčil

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si ve čtvrtek u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt k připomenutí výročí vzniku Československa

Pietní akt k připomenutí výročí vzniku Československa | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

První republika byla moderním státem, řekla Čaputová. 28. říjen je na Slovensku poprvé svátkem

Číst článek

Tradiční ceremoniál se uskutečnil po roční pauze, loni byl zrušen kvůli epidemii koronaviru. Letos museli mít všichni přítomní respirátory. Akci komplikovala mlha. Kvůli ní nemohly vzlétnout gripeny ani helikoptéry.

„Zazněla státní hymna, následně tradičně i skladba Škoda lásky. Za padlé vojáky se držela minuta ticha,“ hlásil z místa zpravodaj Radiožurnálu.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) řekl, že jde o nejdůležitější datum v naší historii. „Stát vybudovali skvěle. Za první republiky jsme patřili mezi deset nejprůmyslovějších zemí světa, byli jsme největší výrobci vojenské techniky na světě a přinesli jsme světu plno inovací,“ uvedl.

Doprovodné akce

Akce k založení republiky se ve čtvrtek konají i na dalších místech republiky. Výročí si lidé připomenou v Brně, Olomouci i v Ostravě. Na Pražském hradě se v poledne uskuteční slavnostní střídání stráže. Doplní ji motocyklová jednotka a praporečníci. Večer bude Pražský hrad nasvícen barvami trikolory.

Den vzniku samostatného československého státu si připomíná celá země. K památníku na pražském Vítkově položili ústavní činitelé spolu se zástupci armády věnce a minutou ticha uctili padlé československé vojáky. Vzpomínkové akce sledujeme! @iROZHLAS.cz @Český rozhlas Plus @Radiožurnál

12:07 – 28. 10. 2021

3 24

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se zástupci České konference rektorů položí květiny u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na pražském Hradčanském náměstí.

Kvůli Zemanově nemoci se ale neuskuteční předávání nejvyšších státních vyznamenání. Hrad ceremonii přesunul na 1. ledna. Pražský hrad ale večer seznam oceněných, stejně jako loni, zveřejní na svém webu.

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea.

Slavnostní ceremoniál na pražském Vítkově | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

vto, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme