Sprcha jednou týdně a topení na 18 stupňů. Šetřit musí i organizace na pomoc lidem bez domova

Úsporná opatření v souvislosti s drahými energiemi zavedla od října nezisková organizace Květina. Centra pomoci provozuje v Teplicích a v Dubí. Využívají je třeba lidé bez domova, kteří se tam můžou přijít například osprchovat. „Lidí bez domova v této chvíli přibývá – jde to poznat i v centru města. Snažíme se je oslovovat a nabízet jim služby nízkoprahového centra,“ říká terénní pracovnice Ivana Dvořáková.

Tento článek je více než rok starý.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezdomovec na Hlavním nádraží.

Do nízkoprahového denního centra se lidé z ulice můžou přijít najíst, ohřát a umýt se teplou vodou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Do nízkoprahového denního centra, které vede Barbora Vernerová, se lidé z ulice můžou přijít najíst, v zimě ohřát a také se umýt teplou vodou. Od října v rámci úsporných opatření už každý může do sprchy jen jednou týdně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizace Květina, která pomáhá lidem bez domova v Teplicích, zavádí pro klienty úsporná opatření

„Za dobu fungování této služby si klienti zvykli na to, že se sem každý den mohou přijít osprchovat a být v čistém. Takže nějaká vlna nevole tu je. Říjen teprve začal, ta hlavní vlna nás teprve čeká,“ obává se vedoucí centra Vernerová.

Do denního centra přichází asi 40 lidí denně. „Sprchu využívá každý den zhruba 15 klientů. Předpokládáme, že se ten počet sníží, a to nám přinese úsporu,“ dodává ředitelka organizace Barbora Bočková.

Na změny i na to, že centrum Květina je otevřené, upozorňují lidi na ulici terénní pracovníci.

Lidí, kteří dnes potřebují potravinové balíčky, je o poznání víc, říká šéf sociálních služeb Armády spásy

Číst článek

„Když se s nimi potkáváme, tak jim tyhle informace taky podáváme. Někdo nadává, někomu je to jedno – záleží, o koho jde. Ale určitě vědí, co se děje – jsou dost dobře informovaní,“ hodnotí terénní pracovnice Dvořáková povědomí lidí na ulici o tom, že energie v Česku zdražily.

Potravinová pomoc

Topení stahují v organizace Květina v obou svých centrech na 18 stupňů Celsia. Ceny ale neměli zafixované, účty za plyn a elektřinu tak budou víc než dvojnásobné, přiznává ředitelka Bočková. Místo 200 tisíc korun to bude asi půl milionu korun.

Květina spolupracuje s krajskou potravinovou bankou, neprodané potraviny jí dodávají taky teplické obchody. „Myslím, že se teď na nás bude obracet mnohem více lidí, kteří se dostávají do tíživé finanční situace,“ očekává Bočková větší zájem o potravinovou pomoc.

Jana Vitásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme