,Když jsme začínali, vody bylo dost.‘ V Česku ubývá zájemců o studny, na vině je cena i veřejné vodovody

Rok od roku mají lidé menší zájem o budování nových studní. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Pro některé lidi je ale stále vrt jedinou možností, jak získat vodu pro svůj dům nebo třeba zahradu.

Strakonicko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studna

Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí | Zdroj: Profimedia

„Každý vrt začíná tím, že posádka zavrtá ochrannou železnou pažnici,“ popisuje proces vzniku studni technik Pavel Marek. Lidem se ale může v posledních letech vrt prodražit. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Kristýny Barchini

„Když jsme začínali někdy před dvaceti lety, tak se vrtávalo tak 15, 20 nebo 25 metrů a stačilo to. Vody bylo dost. Teď je průměrná hloubka studny 35 nebo 40 metrů i více. Myslím si, že klesá podzemní voda,“ říká Marek.

Za zvýšený zájem lidí o vrtané studny mohly v minulosti hlavně suché roky 2015 až 2020. nyní zájem klesá. „Faktorem může být také stále větší napojení lidí na veřejné vodovody,“ míní mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

 Na veřejný vodovod je v Česku napojených celkem 96 procent obyvatel. 

Zalévání i spoření

Ještě v roce 2020 si nechalo vybudovat studnu kolem osmi a půl tisíce lidí. O rok později to bylo o tisíc méně a loni to bylo zhruba 6 tisíc lidí, tedy o 1 500 studní méně než v roce předchozím.

Také data za první polovinu letošního roku naznačují další pokles. V tomto období vydaly vodoprávní úřady jen necelé dva tisíce povolení ke stavbě studní. Tento trend kopíruje taky Jihočeský kraj, v něm žádalo o povolení téměř šest stovek lidí, o stovku méně než v roce předchozím.

Staré studny vysychají, lidé mají zájem o hlubinné vrty. Často na ně ale musí čekat

Číst článek

„Vrtat si lidé nechávají, aby ušetřili za městskou vodu, když je drahá. Samozřejmé také aby městskou vodou nezalévali. Naopak ti, co mají vodu na obcích, vrtají zase protože mají levnější zdroj, nemusí se o to starat‚“ vysvětluje jednatelka firmy na vrtání studny Marcela Čmolíková.

Vlastní vrt nechává na Strakonicku vybudovat i Tomáš Honsnejman. „Důvod pro vybudování vrtu je jednoduchý. Máme záměr v Chraštovicích vybudovat letní chatku. Mít k dispozici vodu je podstatná záležitost, doteď jsme ji neměli. Vždy jsme vozili balenou,“ dodává Honsnejman.

V obci sice vodovodní řad je, ale protože je pozemek na kopci, nebyl by tam dostatečný tlak vody. A proto se na něj nebylo možné připojit. Jediná možnost tak byla vrt, který by v tomto případě mohl být až padesát metrů hluboký

Kristýna Barchini Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme