V rodném domě Hitlera se budou vzdělávat policisté ohledně lidských práv. Původně měl být zdemolován

Dlouholetá sága o osudu rodného domu Adolfa Hitlera má svůj závěr. Rakouští policisté se v něm budou školit v oblasti lidských práv. Informuje o tom britská stanice BBC. Rakousko dlouho nevědělo, jak s rodištěm nacistického vůdce v pohraniční obci Braunau am Inn naložit. Ve hře bylo centrum pro uprchlíky i demolice.

Braunau am Inn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodný dům Adolfa Hitlera v rakouském městě Branau am Inn včetně kamene s nápisem „Míru, svobodě a demokracii, nikdy znovu fašismu, miliony mrtvých jsou varováním“

Rodný dům Adolfa Hitlera v rakouském městě Branau am Inn včetně kamene s nápisem „Míru, svobodě a demokracii, nikdy znovu fašismu, miliony mrtvých jsou varováním“ | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

V rodném domě Adolfa Hitlera vznikne školící středisko pro policisty, ve kterém se budou vzdělávat ohledně lidských práv. Dosud se zde uvažovalo nad zřízením policejní stanice.

Rychlíkem se rozléhal Hitlerův hlas. V Rakousku sílí extremismus, aktuální situace posiluje krajní pravici

Číst článek

Proti tomu se ale postavila občanská iniciativa, podle které by zřízení stanice nevysílalo správný signál. Teď už tedy nepůjde o policejní stanici v pravém slova smyslu, informuje server BBC.

„Nejde o běžnou policejní stanici, spíš o snahu skutečně přinášet něco pozitivního. A co může být důležitější než školení mladých policistů v otázkách lidských práv,“ okomentoval rozhodnutí jeden z členů odborné komise, historik Oliver Rathkolb z Vídeňské univerzity pro veřejnoprávní ORF.

Od podzimu by měl trojpodlažní dům ze 17. století projít rozsáhlou rekonstrukcí. Záměrem úřadů bylo, aby se změnila jeho podoba a byl nerozpoznatelný. Zároveň jde o chráněnou památku v historickém centru, takže některé historické prvky budou zachovány, především vzhled dolních pater. Policisté by se dovnitř měli nastěhovat v roce 2026.

Smazání minulosti?

Dům se měl původně zbourat, aby nepřitahoval pozornost krajně pravicových sympatizantů. Demolici tehdy doporučovala odborná komise. Existovaly však obavy, aby rozhodnutí nebylo v zahraničí vnímané jako že se Rakousko snaží smazat svou nacistickou historii, místo aby se s ní vyrovnávalo.

Chtěl na Hitlerovi ‚najít něco dobrého‘. Knihu, která obhajuje nacistické zločiny, vyšetřuje maltská policie

Číst článek

Dům v Braunau se stal poutním místem už za války, přestože se v něm Adolf Hitler narodil a žil tedy jen několik měsíců. Dlouhodobě pak byl využívaný jako centrum pro hendikepované. Rakouský stát ho desítky let pronajímal, aby ho nakonec v roce 2016 převzal do vlastnictví. Od té doby je dům prázdný.

Podle nedávného průzkumu si 53 procent lidí přálo, aby v něm vznikla instituce věnující se problematice národního socialismu, antifašismu, toleranci a míru. Komise jim tak částečně vyšla vstříc.

Z budov spojovaných s Třetí říší jsou dnes často turistické a hojně navštěvované cíle, mezi populární destinace patří Hitlerovo horské sídlo Orlí hnízdo v Bavorsku nebo památky v Norimberku. Častým způsobem, jak se vyrovnat s dědictvím nacistických budov, je jejich reformování nebo přestavění.

Typickým příkladem je letní resort u baltského pobřeží, známý jako Prora. Kilometry dlouhá stavba byla přestavena na luxusní resort, jeho pobřežní apartmány dnes slouží k trávení dovolené. Kolosální olympijský stadion využitý pro hry v roce 1936 se také dočkal renovace, znovu se otevřel v roce 2004.

premium bootstrap themes

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme